Znakování s APPN na Svatováclavském jarmarku

Autor: , vydáno 02/10/13 v 9:42

Znakování s APPN na Svatováclavském jarmarku

V sobotu 28. 9. se Slunečné náměstí před radnicí Městské části Prahy 13 celý den hemžilo lidmi, kteří sem přišli strávit dopoledne či odpoledne trochu jinak, kreativněji, pospolu – posedět na lavičce, zazpívat si, zatancovat, dozvědět se něco nového či vyrobit si pod vedením zkušených pomocníků dárek pro radost.

Naše organizace APPN (Agentura pro neslyšící) tu měla svůj stánek, kde představovala služby občanského sdružení APPN určené neslyšícím, především tlumočnickou službu online, ale také sociální, právní a profesní poradenství a jiné služby. Bylo možné ochutnat sladké i slané dobroty z dílny neslyšících pekařů z Tiché kavárny v Praze-Ládví, zakoupit originální šité hračky či šperky od neslyšících, ale také – díky neslyšícím lektorům Tomáši Jelínkovi a Ladislavu Pupákovi – se zájemci mohli přiučit znakovému jazyku.Tomáš představuje služby APPN, hlas mu propůjčuje tlumočnice Denisa mini

Tomáš s Ladislavem, jimž svůj hlas propůjčila tlumočnice Denisa Lachmanová, předvedli slyšícím návštěvníkům krásu tohoto jedinečného komunikačního prostředku a seznámili je také se zásadami komunikace s neslyšícími lidmi. Sluníčko svítilo, lidi byli dobře naladění a nikam nepospíchali – a tak si radostně a s velkou chutí „zahráli na neslyšící“. Zkoušeli správně ukázat jednotlivé znaky, povídali si ve dvojicích apod. Byla u toho legrace.

Jak komunikovat s neslyšícím člověkem minijpg

Program jarmarku byl bohatý. Teplý a slunečný den přilákal na náměstí řadu kolemjdoucích zvědavců, jak by taky ne, když je už zdálky lákaly známé písničky folkového zpěváka Františka Nedvěda mladšího.

Když jsme si zazpívali, čekalo nás divadlo ve znakovém jazyce v podání sester Brokových. Regina a Drahomíra Brokovy, tentokrát coby roztržité čarodějnice, vystupují se svým divadlem již 6 let na nejrůznějších festivalech, ve školkách a školách, v léčebnách, ale také na soukromých akcích. Reginu před lety na divadelním představení Racek nadchl znakový jazyk. Rozhodla se ho naučit a začlenit jeho vizuální krásu do uměleckého celku. Sestry Brokovy reprezentovaly na jarmarku občanské sdružení ASNEP.

Veselou a hravou jarmareční atmosféru umocňovaly drobné řemeslné činnosti, které bylo možné si vyzkoušet u stánků. Například pod vedením pracovníků sdružení Prosaz jste si mohli vyrobit dekorativní obaly na květináče jen z ruliček novinového papíru, špejle, lepidla a kousku kartonu!

vyroba obalů na květináče z novinového papíru mini

Takže příští rok zase na Václava na shledanou!

Text a foto: Lucie Křesťanová,
APPN, o. s.
Agentura pro neslyšící

Jedna odpověď na “Znakování s APPN na Svatováclavském jarmarku”

  1. SIMONKA

    Říj 11th, 2013

    KDETOBILO?

Komentujte