Vytržený implantát aneb Rozdělený House

Autor: , vydáno 27/09/10 v 6:00

Vytržený implantát aneb Rozdělený House

Tentokrát se v naší rubrice o chybách, omylech a mýtech spojených se sluchovým postižením, které se objevují v médiích, zaměříme na televizní pořad. Zamyslíme se nad jednou z epizod velmi populárního televizního seriálu Dr. House, který před několika měsíci odvysílala televize Nova a v současné době chystá jeho další pokračování.

Dvaadvacátá epizoda 5. série seriálu o doktoru Gregoru Housovi (hraje ho britský herec Hugh Laurie), svérázném vedoucím diagnostického oddělení Princetonské nemocnice, nás zavádí mezi neslyšící. Hlavním pacientem doktora House je tentokrát 14letý neslyšící chlapec, kterého do nemocnice přivezou přímo z boxerského zápasu. V jeho průběhu chlapec ztratí vědomí a nastane u něj stav, který doktor House nazve syndromem explodující hlavy. Pískání a bolest v hlavě, přechodná ztráta zraku. Úkolem Housova týmu, stejně jako v ostatních dílech, je najít příčinu chlapcových potíží, tedy – stanovit diagnózu.

O chlapcově hluchotě se v příběhu dozvíme, že vznikla následkem meningitidy prodělané ve 4 letech. Seth, tak se pacient jmenuje, ovšem svojí hluchotou nikterak netrpí. Sám sebe za zdravotně postiženého nepovažuje. Používá znakový jazyk, kterým komunikuje jak se svou slyšící matkou, tak s neslyšící přítelkyní, která ho v nemocnici navštěvuje. „Být neslyšící – to je identita, je to i kultura, není to poškození.“

Až dosud je v příběhu celkem věrně a uvěřitelně zobrazen postoj neslyšícího člověka k hluchotě a my jsme zvědaví, jak na to popudlivý, arogantní a bezohledný doktor House bude reagovat. Věřte nebo ne, rozhodne se bez vědomí chlapce i jeho matky voperovat chlapci kochleární implantát, aby „napravil“ jeho poškození. Učiní tak zřejmě sám (?), v noci.

Kochleární implantát, v pořadu ho také několikrát nazvou hlemýžďový implantát, je patrně technickým zázrakem, protože s ním chlapec hned po operaci, ještě na nemocničním lůžku začne slyšet, aniž by podstoupil nastavování procesoru. V dojemné scéně uslyší svoje jméno „Seth“ z úst svojí matky a uslyší také, jak mluví jeho neslyšící přítelkyně (špatně). Okolní zvuky ho ruší, má raději svůj svět ticha, implantát nechce, a proto si ho doslova „vyrve“ z hlavy.

Lékařský tým mezitím hloubá nad diagnózou, bez níž chlapcův stav nelze úspěšně léčit. Od počátečního podezření na neuropatii přes srdeční arytmii, Uthoffův úkaz, eosinofilní pneumonitidu, dospějí až k sarkoidóze. Laik se v té latině příliš neorientuje, a proto mu musí stačit závěrečná zmínka o tom, že chlapec dříve žvýkal tabák a od té doby, co s tím přestal, má zmíněné potíže s hlavou, dýcháním, srdcem a další problémy.

Inu, filmový příběh o neslyšícím chlapci si žije asi po prvních pěti minutách svým vlastním životem, zcela mimo realitu, ale na to jsou zřejmě televizní diváci, kteří Dr. House sledují, celkem zvyklí. A ani celý seriál patrně výrazně nevybočuje z běžné řady za vlasy hodně přitažených příběhů z lékařského prostředí, takže proč bychom se nenechali mystifikovat? Pokud někoho z vás nalákaly tyto řádky ke sledování pořadu, najeďte si na stránky www.HouseMD.cz. Pořad je zde dostupný s českými titulky.

Foto: fox.com

Komentujte