Výstava děl Jakuba Schikanedera počítá i s neslyšícími návštěvníky

Autor: , vydáno 02/09/12 v 21:36

Výstava děl Jakuba Schikanedera počítá i s neslyšícími návštěvníky

Od 20. dubna do 21. října 2012 je ve Valdštejnské jízdárně v Praze k vidění dosud nejucelenější výstava díla malíře Jakuba Schikanedera. Mimo jiné představuje i díla považovaná celá desetiletí za ztracená. Pro Národní galerii v Praze však expozice představuje také novou etapu v přístupu k návštěvníkům. Jednou ze skupin, která tento trend jistě ocení, jsou neslyšící. Pro ně je k dispozici multimediální průvodce výstavou, který kromě audioverze v českém a anglickém jazyce obsahuje také malou obrazovku s tlumočníkem znakového jazyka. Návštěvníci si ho mohou zapůjčit u pokladny, kde jim obsluha pomůže navolit příslušný program.

http://www.gong.cz/wp-content/uploads/videos/vystava_schikaneder.flv

Výstava děl Jakuba Schikanedera (1855–1924) představuje 140 exponátů. Většina pochází ze soukromých sbírek a institucí (80 děl), díla ze sbírek Národní galerie jsou zde zastoupena menšinově. Po více než sto třiceti letech tak mohou návštěvníci vidět například obrazy Meditace (1877) a Příšerná společnost (1878), které Schikaneder vystavil ještě jako žák pražské Akademie.

Na začátku dlouhé řady městských uliček a zákoutí v podvečerním šeru, které Schikaneder vytvořil v prvních dvaceti letech nového století, stojí nově objevený obraz Soumrak. Pražská noční zastaveníčka představují asi nejznámější složku Schikanederovy tvorby. Za čtrnáct let od poslední velké výstavy Schikanederova díla se podařilo řadu z nich objevit, a tak je mimo jiné možno poprvé spatřit výjevy Na zámeckých schodech, Staropražské nokturno, Ulice s drožkou v zimním podvečeru a Tramvaj v pražské ulici. Exponáty na této výstavě jsou pojištěny částkou 400 milionů korun.

Výstava Jakub Schikaneder kromě unikátních exponátů nabízí také novou úroveň služeb pro návštěvníky. Vedle webových stránek výstavy, katalogu, multimediálního průvodce a tištěného průvodce pro dospělé Národní galerie připravila také speciální publikaci pro děti nazvanou Deník Jakuba S. Seznamuje malé návštěvníky s malířovým dílem a dobou, ve které žil. Knihu lze dotvářet, vpisovat do ní, kreslit i lepit. Průvodcem každou kapitolou je jeden z domácích mazlíčků Jakuba S. Dětem je určena také interaktivní počítačová hra, věnovaná životu a dílu Jakuba Schikanedera.

Součástí doprovodného programu jsou i komentované prohlídky s kurátorkou výstavy Veronikou Hulíkovou a dalšími odborníky. Na 14. června zajistila Národní galerie ve spolupráci s Českou komorou tlumočníků znakového jazyka také komentovanou prohlídku tlumočenou do znakového jazyka, které se zúčastnilo šest spokojených neslyšících návštěvníků. Výklad lektorky Kristýny Brožové tlumočila Naďa Dingová. Neslyšící návštěvníci zaujatě sledovali tlumočený výklad lektorky, která je dokázala také aktivně zapojit. Nechala jim prostor, aby se vyjádřili, jak na ně obrazy působí a jakou nesou symboliku.

Více informací o výstavě a doprovodných programech mohou zájemci o dílo Jakuba Schikanedera najít na stránkách www.schikaneder.cz.

Komentujte