Úspěch českých neslyšících žáků na mezinárodní soutěži v Bratislavě

Autor: , vydáno 16/07/13 v 20:13

15. ročník Mezinárodní vědomostní soutěže sluchově postižených žáků se uskutečnil v termínu od 11. 4. 2013 do 13. 4. 2013 v Bratislavě. Záštitu nad soutěží převzala paní Silvia Gašparovičová, manželka prezidenta Slovenské republiky.

Již po několikáté soutěžili i žáci ze ZŠ pro sluchově postižené v Ostravě. Šest vybraných žáků se společně se svými učiteli ve čtvrtek vydalo do Bratislavy. Cestu si soutěžící zpestřili návštěvou brněnského muzea Antropos. Děti zaujal model mamuta a výstava malíře Zdeňka Buriana a jeho „Pravěk“. Ve večerních hodinách se cestovatelé ubytovali na internátě v pořadatelské škole „Spojenej školy internátnej na Hrdličkovej ulici č. 17“ v Bratislavě.

Soutěže se zúčastnilo 50 žáků z devíti škol ze Slovenska, České republiky a Polska. Soutěžilo se ve dvou předmětech: v matematice a v jazykových dovednostech v mateřském jazyce, v pěti kategoriích (žáci pátých až devátých tříd). Podmínkou účasti žáků byla ztráta sluchu alespoň 61dB (středně těžká nedoslýchavost). Žáci středních škol porovnávali své znalosti v anglickém jazyce. Z České republiky se soutěže zúčastnily školy z Hradce Králové (HK), Valašského Meziříčí (VM) a Ostravy.

Výsledky žáků z českých škol pro neslyšící v jazykových dovednostech:

5. třída: 1. místo  – Aneta Kunetková z Valašského Meziříčí

6. třída: 2. místo  – Patrik Gloga z Ostravy a 3. Místo – Jakub Bajer z Ostravy

8. třída: 2. místo  – Radim Hartoš z Ostravy

9. třída: 2. místo –  Leo Tovaryš z Valašského Meziříčí

Výsledky soutěže v matematice:

5. třída: 2. místo –  Darina Lešková z Hradce Králové

              3. místo – Alice Procházková z Ostravy

6. třída: 1. místo –  Patrik Gloga z Ostravy

8. třída: 3. místo  – Radim Hartoš z Ostravy

9. třída: 2. místo – Leo Tovaryš z Valašského Meziříčí

V soutěži studentů středních škol v anglickém jazyce uspěli žáci z Valašského Meziříčí. Soutěž vyhrál Martin Mikulík a 3. místo obsadila Lenka Kurečková – oba z Valašského Meziříčí. Ve chvílích volna byl pro účastníky soutěže připraven zajímavý program – prohlídka mostu přes Dunaj a procházka centrem Bratislavy. Největším zážitkem pro dospělé i studenty se stala prohlídka prezidentského paláce a osobní setkání s paní Silvií Gašparovičovou, patronkou soutěže.

Po vyhlášení výsledků navštívili žáci z Ostravy hrad Děvín. Žáci i učitelé z ostravské školy odjížděli domů velmi spokojeni. Celkové vítězství v jazykových dovednostech bylo pro všechny velmi milé a nečekané překvapení.

A jaké byly závěrečné dojmy doprovázejících učitelů? Odpověděli nám Z. Losová a B. Vaňka, učitelé z ostravské ZŠ pro sluchově postižené. „Této vědomostní soutěže se účastníme pravidelně již několik let. Jedná se o jednu z mála soutěží tohoto typu, kdy si žáci mohou porovnat své schopnosti a vědomosti mezi sebou a ověřit si, jak na tom ve skutečnosti jsou. Každý z žáků uspěl alespoň v jednom předmětu, což bereme jako velký úspěch. Jelikož učím matematiku, znala jsem schopnosti žáků. Jazykové dovednosti byla pro mě spíše taková sázka do loterie. Uspěli i zde, takže: velká spokojenost. A musíme říci, že velkým zážitkem pro nás bylo osobní setkání s  paní Gašparovičovou, První dámou Slovenské republiky v Prezidentské vile. Velice příjemné setkání.“

Lena Lichtenberková

Komentujte