Upoutávka na číslo 4/2014

Autor: , vydáno 02/10/14 v 14:07

Vážení a milí čtenáři.

Právě vyšlo nové číslo GONGu. Co na Vás čeká a na jaké příspěvky se můžete těšit?

1. Petr Vysuček, prezident ASNEP, vám ve svém Slovu prezidenta (str. 4) informuje o probíhajících jednáních v souvislosti s postavením tlumočníka českého znakového jazyka na školách. Jednání probíhají na ministerstvu a na vládní úrovni s cílem prosadit změny v zákoně.

2. Pravidelné Sloupky autorů MUDr. Jana Cimického, MUDr. Vladimíra Hübsche, Tima Curryho M.S., Alexandra Zvonka, Ph.D., a Ládi Kratochvíla jako vždy s humorným nadhledem, životní nadsázkou, ale i odborným vhledem vedou čtenáře k zamyšlení. Není tomu jinak ani v tomto čísle.

3. Doktor Brožík (str. 5) se v tematickém sloupku nazvaném Ticho léčí, aneb Hluk škodí zamýšlí nad tím, jak hluk poškozuje sluch člověka a jeho velká síla nepříznivě ovlivňuje i naši duševní pohodu. Proto je třeba se hluku a hlučnému prostředí vyhýbat

4. Neslyšící mají od července i svou novou MISS DEAF WORLD 2014. Stala se jí neslyšící Slovenka Lýdia Svobodová z Tisovce. V kategorii mužů zvítězil Francouz Jean – Marie Bourdon. Jaké byly jejich první dojmy, a co od titulu očekávají, se čtenáři dočtou na stránkách 6-7 a 13.

5. Rozhovor s moderátorkou Zpráv pro neslyšící slečnou Marií Mašláňovou čtenáři najdou pod názvem Kamera je můj kamarád (str. 30-31). Redaktorce časopisu prozradila, co jí někdy při natáčení zaskočí, co považuje na své práci za nejtěžší a jaká osobnost ji při natáčení oslovila nejvíce.

6. Již třetím rokem organizace Pevnost pořádá pro žáky základních škol a od letošního roku i žáky mateřských škol přednášky na téma Kultura neslyšících (str. 36-37). Nejzajímavější pasáží je u dětí nácvik jednotlivých znaků českého znakového jazyka. Dalším příspěvkem je Vzdělávání pro tlumočníky českého znakového jazyka, kterému neunikli ani o letních prázdninách.

7. Na konci minulého školního roku se uskutečnil jubilejní 50. ročník Celostátních sportovních her v Ostravě (str. 59) pro sluchově postižené žactvo. V naší zemi se jedná o unikátní tradici a letošních her se zúčastnilo na 300 účastníků z celé republiky. Zajímavé okamžiky a více fotografií lze vidět na Facebooku Sport Deaf Ostrava.

Příjemné čtení Vám přeje

redakce Gongu

Komentujte