Truhlařina mě baví

Autor: , vydáno 17/02/11 v 6:00

Truhlařina mě baví

Neslyšící Jan Šimůnek (20 let) z Liberce chodil do tamější základní školy pro sluchově postižené. Když se rozhodoval o budoucí střední škole, vybral si obor truhlář. Kde pokračoval ve studiu? Proč ho baví práce se dřevem? A jaké soutěže vyhrál? O tom se dozvíte v následujícím rozhovoru.

http://www.gong.cz/wp-content/uploads/videos/truhlarina.flv

Jane, kam nyní chodíš do střední školy?

Nyní studuji ve 2. ročníku středního odborného učiliště nábytkářského v Liberci, Kateřinkách. Příští rok již budu končit. Nejprve jsem se ale začal učit truhlářem ve škole pro sluchově postižené v Hradci Králové.

Jak to? To jsi chodil do dvou středních škol?

Ale ne. V Hradci Králové jsem byl jen dva roky, pak jsem přestoupil do Liberce na obor umělecký truhlář, protože jsem se byl podívat s mámou a dědou v libereckém odborném učilišti nábytkářském na dni otevřených dveří. Zaujal mě obor umělecký truhlář a moc se mi líbily výrobky, co tam dělali. Například mě nadchl vyřezávaný znak města Liberce. V tu chvíli mi došlo, že bych se to chtěl také naučit.

Páni, chodíš tedy na učiliště v Liberci společně se slyšícími?

Ano. Učitelé a spolužáci mi pomáhají. Píši si s nimi, ale učím se ze sešitů a učebnic.

Pochlub se mi, jaké soutěže jsi vyhrál?

Když jsem ještě chodil na učiliště v Hradci Králové, tak mě škola přihlásila na Abilympiádu 2008 pro postižené, v kategorii výroba nábytku. Bylo to dne 24. května v Pardubicích. Na ten den nezapomenu, protože jsem poprvé vyhrál 1. místo.

A letos jsem vyhrál dvakrát. Škola v Liberci mě přihlásila na dvě soutěže, a to Machr roku 2010 a Truhlář roku 2010, v obou soutěžích jsem vyhrál 1. místo. Machr roku 2010 byla celostátní soutěž a konala se v Liberci. Tam jsem soutěžil v oboru Truhlář. Druhá soutěž, Truhlář roku 2010, byla v Českých Budějovicích, tam se přihlásilo 11 škol z celé republiky, z každé školy 2 soutěžící. Z Liberce jsem tam byl já a Petr Klodner (na snímku Jan vlevo, Lukáš uprostřed a vpravo mistr David Belšán).

Jaký dřevěný výrobek nejraději vyrábíš?

Hrozně mě baví dělat intarzie – to jsou obrazy z různých dřevěných dýh. Učím se také vyřezávat ze dřeva. Letos dělám žákovský projekt, vyrábím repliku nádherně vyřezávané jídelní židle z 18. století. V Liberci mě mistr naučil hodně věcí, proto jsem vyhrál ty celostátní soutěže. Pan ředitel Tichý mi pak udělil titul Nejlepší žák školy. Jsem moc rád a chtěl bych poděkovat mému mistru, Davidu Belšánovi, a všem ze školy, kteří mě podporovali. Truhlařina mě baví, protože mohu vyrábět, co se mi líbí.

Kam bys chtěl jít po vyučení v Liberci?

Chtěl bych ještě pokračovat ve studiu na Střední škole tvorby a designu nábytku, která je v areálu SOU nábytkářského v Liberci.

Foto: z archivu Jana Šimůnka

Komentujte