Tinnitus – specifická medicínská problematika

Autor: , vydáno 10/07/14 v 17:29

DSCN1749

„Pro pacienty s chronickým šelestem je pro zlepšení psychiky dobré, aby si našli jakoukoli činnost, která jim pomůže přestat myslet na nepříjemné zvuky,“ říká MUDr. Vladimír Hübsch.

DSCN1749

Klub šelestářů

Začátkem dubna se ve VFN na Praze 2 konalo další setkání šelestářů. Pozvání přijal MUDr. Vladimír Hübsch, který tentokrát věnoval pozornost doneseným audiogramům. Diskuze se rozpoutala nad hojně propagovanými, avšak nepříliš účinnými metodami léčby tinnitu.
Tinnitus je onemocnění, kterým trpí podle dostupných údajů kolem 10 – 15 % populace. V České republice je zhruba 800 000 pacientů s diagnostikovaným tinnitem. Podle lékařů si tímto onemocněním přechodně prošel skoro každá třetí člověk minimálně jednou v životě. Přeroste-li do chronické choroby, pacientovi výrazně zhorší kvalitu života a je těžko farmakologicky léčitelný. Tinnitus se zřídka vyskytuje jako samostatná nemoc. Velice často bývá spojen s dalšími zdravotními problémy třeba cévního nebo svalového původu a šelest je jejich následek. Chronický šelest vede k silnému psychickému tlaku, nespavosti, pocitům strachu a depresím. „Pro pacienty s chronickým šelestem je pro zlepšení psychiky dobré, aby si našli jakoukoli činnost, která jim pomůže přestat myslet na nepříjemné zvuky,“ říká MUDr. Vladimír Hübsch.

Kateřina Horáková

2 odpovědí na “Tinnitus – specifická medicínská problematika”

 1. Marcel Šlaj

  Říj 26th, 2016

  Vážení tinnitáři
  O tinnitu se říká, že je to moderní civilizační choroba. Když se pídíme po zdroji této choroby tak je asi vhodné si připomenout její možné zdroje:
  Přibylo snad podstatně více manuálních pracovníků se sbíječkami?
  Přibylo snad hromadně pracovníků, pracujících na cirkulárce?
  I kdyby snad ano, je pro ně zpracovaný předpis o ochraně sluchu!
  V tom asi problém nebude- já bych hlavní příčinu viděl v tom, že se hodně
  rozšířila oblast poslechu hudby na veřejných hudebních vystoupeních, kde
  hlučnost přesahuje až 130 dB a nikdo proti tomu nic nekoná!
  Protože jsem technik, navrhl bych zmenšení hluku podiových souprav
  a jeho rozmělnění na více reproduktorů podél louky (haly) a účel by byl splněn, všichni by slyšeli . Dovolím si připodobnit osvětlení fotbalového stadionu- představte si, že by byl osvícen dvěma protiletadlovými re-
  flektory. Někdo by přišel o oči, jiný by neviděl nic. Myslím, že podoba je
  stejná. Dávám tedy tento návrh k posouzení široké veřejnosti.
  S pozdravem TINNITU zmar! Marcel

 2. Peter Studeník

  Bře 15th, 2017

  Dobrý den,
  taky jsem trpěl tinnitem a sám si prošel touto cestou plnou beznaděje a zoufalství. Nakonec jsem cestu k úplnému vyléčení našel a o mém vyléčení jsem napsal knihu. Taky jse připravil webové stránky, kde shrnuji základní doporučení. Více na http://www.beztinnitu.cz

Komentujte