Terapie tinnitu je individuální

Autor: , vydáno 26/07/10 v 6:00

Terapie tinnitu je individuální

Mgr. Barbora Zacho pracuje v centru komunikativní, fyzikální a alternativní medicíny Comhealth s r. o. na poliklinice v Praze 8 jako fyzioterapeutka. Povídali jsme si spolu o jejích zkušenostech s léčbou pacientů s tinnitem.

Paní magistro, na vašem pracovišti se mimo jiné věnujete komplexně pacientům s ušním šelestem. Stará se zde o ně nejen ORL lékař, ale také fyzioterapeut, psycholog, internista a další lékaři. Podaří se vždy odhalit příčinu tinnitu? Jak koordinujete spolupráci s ostatními specialisty?

U nás probíhá praxe zhruba takto: pacient podstoupí zevrubné audiologické vyšetření u lékařky ORL a foniatrie. Pacienti, u kterých se předpokládá tinnitus spojený s vertebrogenním nálezem (pozn.: mající původ v páteři), zpravidla podstoupí RTG vyšetření a následně kineziologické vyšetření (pozn.: vyšetření pohybového aparátu) a léčbu u fyzioterapeuta. V ostatních případech, a pokud fyzioterapie proběhne bez odezvy, podstupuje pacient další speciální vyšetření: neurologické, vestibulární, BERA vyšetření, podle nálezu CT hlavy, interní – ale na jiném pracovišti – dále podle potřeby například endokrinologické, diabetologické a psychologické vyšetření, za účelem zjištění příčiny. Poté probíhá terapie podle zjištěných příčin – klasická i alternativní, včetně úpravy životosprávy.

Kolik pacientů s tinnitem už vám prošlo rukama?

Celkově nevím, jsou jich desítky, musela bych si projít celou databázi pacientů, abych mohla říci konkrétní číslo.

Jak při léčbě nejčastěji postupujete? Jaké metody používáte?

Snažím se na člověka s tinnitem hledět globálně. Nepátrám po problému pouze v oblasti hlavy a krční páteře, nýbrž vyšetřuji ho celkově. Také s klienty probírám problematiku psychologickou a sociální. Zpravidla si pacienta po anamnéze vyšetřím a na základě výsledků zvolím terapii. Nejčastěji používám principy myoskeletární medicíny – to jest mobilizační techniky a techniky měkkých tkání – a různá speciální cvičení, jejichž cílem je nastolit svalovou rovnováhu.

Podařilo se vám u některého pacienta za pomoci fyzioterapie problém s tinnitem úplně odstranit?

V tuto chvíli mám v péči čtyři pacienty s tinnitem, z nichž dva jsou již bez obtíží, což je úspěch. Tinnitus je obtížný symptom, který vyžaduje důkladnou diagnostiku, aby mohl být úspěšně léčen. Některé druhy tinnitu (například způsobené těžkými degenerativními změnami páteře) však odstranit nelze, pak je potřeba, aby se pacient naučil s tinnitem žít. I v této fázi může hrát fyzioterapie svou roli, například v podobě relaxačních technik. V praxi jsem se setkala i s pacienty, kterým sice tinnitus zcela nezmizel, ale po terapii se projevoval v nižší intenzitě.

Naučit se relaxovat, tedy správně odpočívat a uvolnit se, to asi bez pomoci odborníka málokterý člověk s tinnitem zvládne. Jaké relaxační techniky pacienty učíte vy? Podstatou všech relaxačních technik je uvědomění si zvýšeného svalového napětí a následné navození relaxace. Mezi nejznámější patří autogenní trénink, který probíhá pod slovním vedením terapeuta, kdy se navozuje pocit tíže, tepla a chladu. Tato cesta jde hlavně přes duševní relaxaci, jež je úzce spojena s uvolněním napětí ve svalech. Já k navození stavu relaxace využívám hlavně práci přímo se svalovým systémem a s dýcháním. Jedná se například o dechovou gymnastiku, různá relaxační cvičení – známé jsou prvky z jógy, ale i cvičení na míči, postizometrická relaxace svalů (např. šíjových, žvýkacích) a podobně.

Co to je postizometrická relaxace?

Postizometrická relaxace je léčebný postup, kterým ovlivňujeme hlavně zvýšené svalové napětí a spoušťové body bolesti ve svalech. Využívá se při tom efektu ochranného útlumu, kdy sval, který chceme relaxovat a následně protáhnout, nejprve izometricky zatížíme (to znamená, že působíme silou proti pevnému odporu), reakcí na zátěž je ochranný útlum a sval ochabne. Následuje relaxační pauza, po které sval pozvolna, aby se nevyvolal napínací reflex, protahujeme. Většinou stačí dosáhnout relaxace jednoho svalu a tím pak dochází k relaxaci i ostatních svalů reflexní cestou.

Nedávno jste na jedné své přednášce uvedla, že častým problémem, který fyzioterapeut řeší u pacientů s tinnitem, je porucha funkce čelistního kloubu nebo chybné postavení či blokace krční páteře. Které poruchy se daří odstraňovat snadno a které odstranit nelze?

Já jako fyzioterapeut mohu ovlivnit hlavně takový tinnitus, který je vyvolán funkční poruchou. Často je to právě porucha funkce v oblasti krční páteře nebo čelistního kloubu. U těchto funkčních poruch zpravidla nenacházíme strukturální podklad zdroje obtíží, kterým mohou být například degenerativní poškození kloubů, poškození meziobratlových plotýnek nebo cévní změny, které fyzioterapeut ovlivnit nemůže. Změna funkce pohybové soustavy se obvykle projevuje změnou svalového napětí či změnou kloubní pohyblivosti, což jsou poruchy, které jdou relativně dobře ovlivnit.

Učíte tinnitáře cvičit tak, aby mohli provádět cviky doma, nebo cvičí jen s vámi? Neexistují jednoznačné cviky přímo pro tinnitáře. Terapie je individuální a odvíjí se vždy podle aktuálního stavu a nálezu pacienta. Některé cviky vyžadují spolupráci fyzioterapeuta s pacientem. Vždy se snažím také pacientům osvětlit základní principy naší terapie a naučit je alespoň pár „domácích“ cvičení.

Co je nejdůležitější pro to, aby léčba tinnitu byla trvale úspěšná, aby se problém nevrátil, pokud se ho tedy podařilo zmírnit?

Pokud je tinnitus opravdu provokován změněnou funkcí pohybového aparátu, pak je potřeba pomocí různých technik fyzioterapie nastolit optimální pohybové návyky, které povedou k minimálnímu přetěžování pohybového ústrojí člověka.

Někteří tinnitáři pocítili zlepšení po absolvování reflexní terapie. Používáte ji také?

Víte, já se setkávám s rozdílnými představami o reflexní terapii – on je to také celkem široký pojem. Co si pod ním představujete vy?

Myslím tu asijskou metodu léčby založenou na odstranění bloků reflexních drah a zlepšení činnosti jednotlivých orgánů…

Ano, tak tuto terapii občas využívám jako doplňkovou léčbu. Já se věnuji reflexním drahám v oblasti plosek nohou. Na našem zařízení dále máme specialisty, kteří se zabývají i reflexními dráhami v oblasti ruky, či provádí akupunkturu.

Provádíte u vás také klasické masáže?

V našem zařízení provádíme několik druhů masáží, ale ty spadají do kompetence našeho maséra.

Jaký je vlastně základní rozdíl mezi masérem a fyzioterapeutem?

Řekla bych, že docela zásadní. Zatímco masáž je relaxační procedura, při níž masér „jen“ uvolňuje zatuhlé svalstvo, fyzioterapie je léčebná pohybová procedura, kde je snahou fyzioterapeuta odstranit příčinu obtíží, zlepšit kondici a následně motivovat pacienta prostřednictvím rad a doporučením speciálních cviků k minimalizaci rizik.

Teď mám trochu osobnější otázku… Máte těžkou vadu sluchu. Omezuje vás to nějak zásadně v práci? Máte například nějaký problém v komunikaci s pacienty, případně s kolegy v týmu?

S kolegy je to bez problémů, neboť o mé vadě vědí a v komunikaci se přizpůsobují tak, abych rozuměla. Pacienti jsou někteří předem informováni od doktorů, jiní si mé vady ani nevšimnou… Ale někdy se i vyskytne zádrhel v komunikaci – třeba, když začne pacient mluvit v momentě, kdy je ke mně zády.

To se ale jistě snadno vysvětlí…Paní magistro, mně jako laikovi připadá, že fyzioterapie musí být pěkná fyzická dřina. Napravujete ostatním páteř, ale co na to říká ta vaše? Nebolí vás někdy po práci záda?

Ano, poslední dobou je to znát, musím s tím honem něco udělat…(smích)

Přeji vám mnoho spokojených pacientů a děkuji za rozhovor.

Foto: archiv Mgr. Barbory Zacho

6 odpovědí na “Terapie tinnitu je individuální”

 1. Václav

  Pro 7th, 2010

  Chci se zeptat byl jsem na ušním a doktor mi řekl ať 20x až 30x denně zacpat nos vyfouknout jím a zase pustit, že to prý pomůže. Co si o tom myslíte ?

 2. edka

  Zář 1st, 2011

  Vážená paní Mgr.Zacho, trpím čtvrt roku tinnitem a Váš rozhovor mě velmi zaujal, neboť vše co jsem pro odstranění tinnitu doposud podstoupila jaksi nezabírá. Chtěla bych se Vás zeptat, zda přijímáte pacienty a zda je třeba pro přijetí doporučení praktického lékaře. Podstoupila jsem různá vyšetření, endokrinologické, CT mozku,vyšetření na ORL foniatrie,BEAP, užívám Betahistin, ale stále se v intenzitě tinnitu nic nezměnilo. Byla bych Vám velmi vděčná za odpověď.

  • jaroslav

   Zář 3rd, 2011

   Vážená paní,mohu vám navrhnout prakticky stoprocentně zabírající metodu.Takže jdeme na to—-Je to prosté:1tabletka ibalgin 400,posečkat na působení cca 20 minut a užívat ticha.

   byl bych velmi rád,kdyby Vám má rada ulevila a kdyby jste mi mohla nechat vědět o jejím úspěchu či neúspěchu.S pozdravem“Smrt tinnitu“ jaroslav šorm

   • Dana

    Říj 28th, 2015

    Dealer či majitel lékárny ??? :-)))

   • Radka

    Led 21st, 2016

    Jaroslave, to je pěkná blbost s tím Ibalginem:-):-).

    • Vladimír Prokeš

     Úno 20th, 2016

     Ibalgin bude asi opravdu blbost. Tinitem v obou uších už trpím asi osm roků. Vyzkoušel jsem asi pět ušních lékařů po celé ČR a efekt žádný, rovněž jsem to zkoušel u jednoho lékaře, který léčil pomocí akupunktury a dával 100% záruku vyléčení, ale krom toho že mě jeho zákrok stál 1500 Kč, efekt opět žádný. Musel jsem se s tím tinitem naučit žít, jak mi to radil hned ten první ušní lékař, kterého jsem navštívil, který mi sdělil, že bohužel zatím žádný lék na tinitus není a kdo prý najde způsob léčení, bude to prý na Nobelovu cenu. Vím sám, že taková rada není k ničemu a rovněž vím z vlastní zkušenosti, že žití s tinitem není nic jednoduchého a co je nejhorší, s přibývajícím věkem se intenzita šelestu u mne zvyšuje.

Komentujte