S čím mi mohou pomoci sociální služby – příběh 3.

Autor: , vydáno 29/03/16 v 23:29

S čím mi mohou pomoci sociální služby – příběh 3.

(příběh třetí) časopis Gong 1-3/2016 – video ve ZJ – článek o pomoci v sociálních službách

YouTube Preview Image

Přemýšlím o tématu dnešního povídání si s vámi. Minule jsme si řekli, jak mohou sociální služby pomoci stárnoucímu člověku, nebo jak jiný potřebuje pomoc druhé osoby, psali jsme o lidech, kteří se potkají s různými návykovými látkami. Dnes se zastavím u obecnějších věcí.

PŘÍBĚH TŘETÍ. Najdeme se v něm všichni. Potřebujeme pomoc a nevíme, kam se obrátit. Jde třeba o nečekané dluhy na nájmu, které nám přerostly přes hlavu, nebo problém s penězi, kterých je málo a sousedka říká, že máme nárok na dávky, ale netušíme, co to dávky vůbec jsou. Jindy se může jednat o problém s rodiči, kteří už se o sebe nedokáží sami postarat, nebo problémy dětí ve škole. Od věci není ani strach, kdy se bojíme, že nebudeme mít kde bydlet. Důležité je vědět, kde hledat pomoc.
Moje rada zní! Jděte na obecní úřad ve městě, kde žijete. Ti z nás, kteří bydlí v malé obci, budou muset do sousedního většího města, tzv. obce s pověřeným úřadem. Například bydlím v obci, která se jmenuje Klášter Hradiště nad Jizerou, v tomto případě pojedu do Mnichova Hradiště, kde je můj sociální odbor. Nebo jsem z Rapotína, tak pojedu do Šumperka. Každý určitě přijdete na to, kde je váš úřad. Přijde Vám to překvapivé? Netušíte proč tam chodit? Tam se přece chodí pouze, když jim jdeme vynadat a nebo si nás zvou, když se něco děje, něco jsme provedli. Na úřad chodíme i v případě možné pomoci. Pracovníci úřadu vám dokážou říct, kdo vám poradí, s čím vám kdo a kde přesně pomůže a co musíte zvládnout sami. Víte co je hodně důležité? Že v dané obci budou vědět, že na jejich území bydlí někdo, kdo potřebuje tlumočníka. Každá vaše návštěva, a zde záleží, jak velké máte sluchové postižení, se neobejde bez tlumočníka. Příslušná „paní sociální“ uvidí, že se bez problému s vámi domluví za přítomnosti tlumočníka a mám zkušenost, že příště už ho sama objedná.
Zažili jste jiný, podobný příběh? Pomohl vám někdy někdo? Máte špatnou zkušenost? Napište mi, nebo natočte video se svým příběhem a pošlete ho do redakce Gongu. Můžeme se jím inspirovat. Těším se na vás opět v příštím čísle.

Autor: Martina Macurová, sociální pracovnice

Zdroj: článek str. 28, GONG 1-3/2016

Komentujte