Ocenění za nedoslýchavost

Autor: , vydáno 12/07/10 v 6:00

Ocenění za nedoslýchavost

Osmnáctého dubna proběhl ve Stavovském divadle devátý ročník předávání knižních cen Magnesia Litera. Ocenění udělovaná nejlepším českým knihám roku v několika kategoriích a napříč žánry mají podpořit původní českou tvorbu i kvalitní překladovou literaturu. A právě Litera za překladovou knihu by vás mohla zajímat více než ty ostatní. Získal ji totiž překladatel Richard Podaný za knihu Nejtišší trest od britského prozaika Davida Lodge, kterému jsme nedávno věnovali pozornost v rubrice Osobnost Gongu (Gong 1–2/2010).

Hned v úvody knihy Lodge píše: Tento román, názvem počínaje a pak dál, způsobuje značné problémy překladatelům… Jak je vidět, Richard Podaný nedbal autorova varování, do překladu se pustil – a dobře udělal. Díky němu se můžeme pročítat stránkami vtipného románu o vysokoškolském profesorovi, jehož více než odchod do penze trápí postupná ztráta sluchu. Lodge dokázal trefně vystihnout pocity nedoslýchavého člověka, neboť sám je jedním z nich. I když sluch hraje v celé knize klíčovou roli, stále jde především o dobře vyprávěný lidský příběh s veselými i vážnějšími motivy k zamyšlení.

Ukázka z knihy

„Baterie se poroučela,“ oznámil jsem. „Mám si tam hned dávat novou? Takhle ve tmě to je dost potíž.“

„Ne, nech to tak,“ řekla Fred to, co poslední dobou říkala často. Tak například vejde ke mně do pracovny, když dělám na počítači, a u toho já sluchadlo nemívám, protože proměňuje jindy uklidňující ťukání klávesnice v otravný rachot staromódní poctivé remingtonky. Pak mi řekne něco, co neslyším, a já se musím ve zlomku vteřiny rozhodnout: buď přeruším rozhovor, začnu šátrat po pouzdru se sluchadly a zasunu si naslouchadlo do uší, anebo se pokusím improvizovat bez toho, a obvykle zvolím to druhé, načež následuje zhruba takovýhle dialog:

Fred: Mvrr mvrr mvrr.

Já: Cože?

Fred: Mvrr mvrr mvrr.

Já: (hraju o čas) Hmm.

Fred: Mvrr mvrr mvrr.

Já: (po letmém odhadu, čeho se to mohlo týkat) Tak dobře.

Fred: (překvapeně) Cože?

Já: Co jsi říkala?

Fred: Proč jsi řekl „Tak dobře“, když jsi neslyšel, co říkám?

Já: Počkej, vezmu si sluchadlo.

Fred: Ne, nech to tak. Nebylo to důležité.

Více informací o cenách Magnesia litera naleznete na: www.magnesia-litera.web4u.cz.

Komentujte