Nadace OKD hledá organizace, které chtějí oživit moravskoslezská sídliště

Autor: , vydáno 11/11/13 v 22:59

Nadace OKD hledá organizace, které chtějí oživit moravskoslezská sídliště

Ostrava (11. listopad 2013) – Nadace OKD pokračuje ve svém úspěšném programu, jehož cílem je oživit veřejná prostranství na sídlištích a zároveň zlepšit sousedské vztahy v okresech Karviná, Frýdek-Místek a Ostrava. Nově se mohou zapojit i menší města. Největší šanci na podporu mají neziskové organizace a obce, které přijdou se zajímavým nápadem a nabídnou přímé zapojení obyvatel. Uzávěrka je v pátek 13. prosince, další podrobnosti zveřejnila nadace na webu www.sidlistezije.cz.

Program Sídliště žije má ambiciózní cíle – zlepšit úroveň veřejných prostranství a zároveň mezilidské vztahy lidí žijících na sídlištích díky práci na společném projektu. Právě mezi lidmi má program velkou odezvu. „Záleží především na rozhodnutí místních obyvatel, co budou chtít společně vybudovat. Může to být například parčík, prostor pro venčení psů, volnočasový areál nebo klubovna pro maminky s dětmi,“ řekl ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.DDM Orlova

Aktivita Nadace OKD reaguje na oficiální statistiky, podle kterých bydlí každý třetí člověk v České republice na sídlišti, ve velkých městech na Ostravsku a Karvinsku dokonce tento podíl dosahuje až 90 procent. Anonymita sídlištních vnitrobloků přitom mnohým lidem přináší pocit apatie a rezignace. Právě společná práce na užitečném projektu může podle zkušeností ze světa i prvních tuzemských vlaštovek přinést do atmosféry života na sídlišti výrazné změny.

Nadace OKD program Sídliště žije odstartovala v roce 2012 a od té doby v něm podpořila už na deset projektů celkovou částkou přesahující 7,5 milionů korun. V současné době je již hotovo např. multifunkční hřiště a herní prvky ve vnitrobloku v Jablunkově, moderní celobetonový skatepark Ostravě Porubě, streetballové hřiště v Havířově-Šumbarku nebo beachvolejbalové hřiště s grilovištěm a herními prvky v zahradě Domova dětí a mládeže v Orlové. Další podpořené projekty jsou ve fázi realizace. Skatepark Poruba

Do programu se mohou přihlásit občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, obce, církevní organizace a další subjekty, které nadaci předloží svůj projektový záměr. O podpořeném projektu rozhodne odborná komise ve dvoukolovém výběrovém řízení.

 

Veronika Kusá

produkční a mluvčí Nadace OKD email: kusa@nadaceokd.cz

mobil: +420 725 133 515

Komentujte