Miss Deaf World 2011

Autor: , vydáno 23/12/11 v 6:00

Miss Deaf World 2011

Časopis Gong zpovídal českou zástupkyni soutěže Miss Deaf World 2011, nedoslýchavou Marii Frankovou (19 let), která pochází z Prahy.

http://www.gong.cz/wp-content/uploads/videos/miss.flv

Marie studuje poslední ročník pražské hotelové školy. Ráda fotí, cestuje po světě, hraje volejbal a jezdí na snowboardu. Původně se přihlásila na soutěž Miss neslyšící ČR, která se ale nekonala. Miss Deaf World a Europe 2011 potřebovaly českou dívku, tak se konal casting, kde Marie sice nebyla vybrána, ale stala se první náhradnicí. Měsíc před soutěží dostala email, že česká dívka, která se této soutěže měla zúčastnit, ze zdravotních důvodů nemůže, tak místo ní nastoupila právě Marie. „Měla jsem ale co dělat, abych za měsíc stihla zpevnit tělo a naučit se volnou disciplínu,“ vypravuje sympatická Marie. Do měsíce to krásně stihla. „Sice jsem se neumístila na žádném místě,“ vzpomíná Marie. „Ale vůbec mě to nevadilo! Naopak jsem byla ráda, že jsem mohla zúčastnit. Byla to pro mě velmi zajímavá zkušenost a potkala jsem nové kamarády z různých koutů světa!“

A co se jí na Miss World a Europe 2011 nejvíc líbilo? „Nejvíc mě zaujalo, když jsme jeli na třídenní pobyt do gruzínského města Batumi, kde jsme se předváděly přede všemi. Jako volnou disciplínu jsem si vybrala latinskoamerický tanec. Vybrala jsem si ho z důvodu, že od osmi let jsem tančila a později jsem tancování vzdala, protože jsem nemohla najít žádného partnera. Po dlouhé době jsem se k tomu vrátila, takže to nebylo těžké rozhodování. Trému jsem měla a velkou, ale dopadlo to dobře.

Na otázku, jestli se spřátelila s nějakými dívkami ze soutěže, odpověděla, že se spřátelila snad s každým. S takovou milou dívkou se člověk dá do řeči, tedy ve světě neslyšících do znakového jazyka, hned. „Nejvíc jsem se skamarádila s holkama, které pocházejí z Nového Zélandu, ze Španělska, ze Srbska a Černé hory,“ vyjmenovává. „Dorozumívaly jsme se znakovkou, přidávaly jsme k tomu mimiku, pantomimu a k tomu jsme i artikulovaly angličtinou.

Zeptali jsme jí se také, co jí tato zkušenost dala a jestli by se chtěla v budoucnu věnovat modelingu? „Dalo mi to velkou zkušenost, naučila jsem se dorozumívat se s lidmi z jiného světa. Díky tomu již znám základy mezinárodního znaku. Modeling je zajímavé povolání, určitě bych to jednou chtěla zkusit, ale celý život bych se modelingem nechtěla zabývat. Mám i jiné plány.“

Absolutní vítězkou soutěže Miss Deaf World 2011 se v rámci finálového večera v Praze stala dívka z Itálie Ilaria Galbuserová, která získala i titul Miss Sympatie. První vicemiss se stala Ruska – Elena Korchaginová a druhou dívka z Indonesie Dian Inggrawati Soebangilová. Z titulu Miss Deaf Europe se radovala Běloruska – Natallia Rabavová. Celým večerem provázeli Eva Decastelo a Petr Vojnar. Během finále zasedli do poroty moderátorka Michaela Ochotská, Česká Miss 2010 Jitka Válková, Mirek Cipra, rosnička Jana Adámková, zpěvačka Heidi Janků, hokejista Roman Červenka s přítelkyní Veronikou Machovou, stylista a vizážista Kája Pavlíček a herečka Jana Sováková. Překvapením večera bylo hudební vystoupení České Miss Jitky Válkové a Sámera Issy. Texty písní, které zpestřily program, byly převedeny do znakového jazyka.

Foto: archiv Marie Frankové a Jaroslav Winter

Komentujte