Literární soutěž „Internet a můj handicap“ tradičně na konferenci INSPO

Autor: , vydáno 03/04/13 v 22:52

INSPO 2013 – 16.3.2013

Letošní třináctý ročník konference INSPO 2013 – internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami Praha opět pořádalo sdružení BMI a Křižovatka.cz. Konference se uskutečnila v sobotu 16. března v Kongresovém centru Praha.

Všechny přednášky i diskuze v průběhu celé konference byly tlumočeny do českého znakového jazyka včetně simultánního přepisu řeči na plátno. Díky středisku Teiresiás byly rovněž k dispozici tablety ke sledování přepisu.

Na dopoledním jednání v plénu zazněla celá řada příspěvků týkajících se využití informačních a telekomunikačních technologií ve prospěch lidí s různými druhy zdravotního postižení. Odpoledne si účastníci mohli vybrat jednu ze tří sekcí; první byla věnována přístupnosti webu – ale i pomůcek, druhá sekce se tématicky zaměřila na využití informačních technologií při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením, také i na sociální podnikání, a třetí se nesla v duchu komunikační technologie (ICT) pro neslyšící uživatele.

Informace a možnosti v oblasti nových technologií pomáhajících lidem se zdravotním postižením účastníci přijímali se zvědavostí a nadšením. Nejen proto, že jim technika pomáhá zapomenout  na jejich sluchový či jiný handicap, ale je jejich kamarádem, rádcem i společníkem. Umožňuje jim především lepší komunikaci s většinovou společností a snadnější orientaci v zákonech, nařízeních a možnostech běžného života.

I v letošních čtyřiceti čtyřech příspěvcích literární soutěže Internet a můj handicap autoři pěli chválu na nové technologické vymoženosti mobilů, tabletů, internetu, chatu, facebooku, přepis mluveného jazyka na dálku, zároveň však upozorňovali i na jejich úskalí.
Soutěž již podesáté vyhlásilo BMI sdružení. Za redakci časopisu GONG se nestydím napsat, že jsme jen stěží hledali klíč vedoucí k ocenění nejlepších. Co příspěvek, to silný lidský příběh. Co příběh, to nadhled, osobní prožitek, zkušenost, vtip a nadsázka.

Jedenáctičlenná porota přidělila první příčku Michaelu Vidurovi za příspěvek s názvem Asík 2.  Druhé místo obsadil Ivan Jergl se svým příběhem nazvaným Sjezd abiturientů po 50 letech. Tento získal i zvláštní cenu časopisu Vozíčkář. V pořadí třetí oceněnou autorkou se stala Ladislava Pořízková. S lehkostí, vtipem a nadhledem napsaný životní příběh, který se vešel do šesti set znaků s názvem Život je jeden velký Rock´n Roll nadchnul i naši redakci, která mu udělila zvláštní cenu. Bez dlouhého rozmýšlení jsme se dohodli na udělení i druhé ceny, a to za vtipně pojatý článek Já a „on“. Roli JÁ ztvárňuje mobil a ON je jeho majitel. Oba  námi oceněné příspěvky budou uveřejněny na stránkách našeho časopisu čísla 3, které vyjde začátkem prázdnin. Pro úplnost výčtu oceněných na prvních bodovaných příčkách uvádím, že zvláštní cenu časopisu Můžeš získal v pořadí šestý příspěvek Moniky Henčlové nazvaný Královna plesu v Opeře.

Jménem redakce časopisu GONG gratuluji všem autorům za jejich nádherné a čtivé literární příspěvky a pořadatelům do dalšího ročníku konference INSPO přeji stejnou invenci, nasazení a úspěch. Na shledanou v roce 2014!

Hana Marie Kunešová a celá redakce

Komentujte