Liška tančí zumbu s neslyšícími

Autor: , vydáno 12/12/11 v 6:00

Liška tančí zumbu s neslyšícími

Zumba. Už jste o ní někde četli nebo slyšeli? Možná jste se chtěli zúčastnit lekce populární zumby, ale nevěděli jste, jestli je to vhodné i pro neslyšící. Když se mi dostal do ruky leták s názvem zumba pro neslyšící – nevěřila jsem svým očím. Okamžitě jsem se spojila s mladou instruktorkou Lenkou Liškou, která je autorkou nápadu zapojit neslyšící do zumby a pravidelně každý týden se schází s neslyšícími v tanečním studiu FoxFit v Brně.

http://www.gong.cz/wp-content/uploads/videos/zumba.flv

Nedá mi to, abych se nezeptala…. Jak jste přišla k přezdívce Liška? Nebo to je vaše jméno?

Vlastně ano. V občance mám Líšková, ale dříve jsem pracovala v rádiu, kde mi tuhle „přezdívku“ přisoudil tehdejší kolega zvukař. Zůstalo mi to doteď a nikdo mi už jinak než Liška ani neřekne .

Co je to vlastně zumba?

Zumba je nový fitness program, kombinující aerobní cvičení s prvky latinskoamerických tanců jako je salsa, merengue, cumbia, reggeton a spousta dalšího. Tančí se na originální neupravenou zumba hudbu. Člověk se uvolní, poddá tanci a ani si nevšimne, že vlastně cvičí, formuje tělo.

V čem je zumba podle vás lepší v porovnání třeba s aerobikem nebo jiným cvičením?

Nedá se říct, že by zumba byla lepší než ostatní druhy cvičení. Každé odvětví pohybu má něco do sebe. V čem je zumba jiná, je to, že jde vlastně o zábavu. Může ji cvičit vlastně každý, bez rozdílu věku či fyzické kondice. Zumba je hlavně o uvolnění se, o tanci. Do zumby se navíc nemusíte nutit, na každou hodinu se budete těšit. Výsledky v podobě hubnutí či tvarování postavy se dostavují jen tak mimochodem. Navíc se zumbě podařilo něco, co už dlouho žádnému cvičení ne. Přitáhnout lidi zpět do tělocvičen, a to i na jiné druhy cvičení. Což je super.

Jak jste se stala instruktorkou zumby?

Zumba je mojí první lektorskou zkušeností. Před tím jsem dělala aerobic, street dance, jazz dance a spoustu dalšího, ale jen zájmově. Zumba mě zaujala, už na první hodině. Na tu jsem se dostala přes jeden hubnoucí program. Dlouho jsem se nehýbala a měla problém s nadváhou. Diety nepomáhaly a v novinách jsem se dočetla o téhle žhavé novince. Šla jsem zumbu jen tak zkusit. Nakonec jsem cvičila čtyřikrát týdně a řekla jsem si, že by bylo super na sobě trochu zamakat a posunout se trochu dál. Udělala jsem si základní i rozšířený instruktorský kurz zumby a nakonec ještě speciální školení zumby pro seniory „Zumba Gold. To byl ale jen začátek cesty. Zumba mi otevřela dveře i k ostatním fitness programům. Takže další vzdělávání už bylo samozřejmostí.

Kdy proběhla první zumba pro neslyšící?

První hodina zumby pro neslyšící proběhla v dubnu. Teď se snažíme nabídnout pravidelné cvičení, a to každou neděli v 17.30 v tanečním studiu FoxFit v Brně.

Proč vás napadlo uspořádat zumbu pro neslyšící?

Udělat speciální hodinu pro neslyšící byl spontánní nápad. Několik neslyšících mi chodilo na klasické hodiny, tak jsem si říkala, že by bylo fajn udělat speciální hodinu. Původně se mělo jednat jen o představení zumby neslyšícím a potom je zařadit do běžných kurzů. Ale ukázalo se, že hodina zumby pro neslyšící má svá specifika, takže teď budeme dělat pravidelné hodiny právě pro tuto skupinu tanečnic. To, že člověk neslyší, ničemu nebrání. Tančit může každý, navíc spousta neslyšících má zbytky sluchu, takže když přidáme basy a upravíme hodinu, nic není nemožné. Navíc mám takovou zkušenost, že jsou neslyšící tanečnice mimořádně šikovné a kdy se do rytmu chytají lépe než my slyšící (smích).

Jaké to bylo poprvé s neslyšícími? V čem je zumba s nimi jiná?

No, první hodina byla trochu divočina (úsměv). Já sama neovládám znakový jazyk, takže většinou komunikujeme skrz odezírání a slečny, které mají třeba zbytky sluchu a znakový jazyk používají. Zumba je super v tom, že používá převážně nonverbální cueing, takže se jen ukazuje. Navíc jsem hodinu upravila tak, aby byla pro neslyšící co nejpřijatelnější. V hudbě máme přidané basy, netočíme se zády, rytmus chytáme na počítání na ruce. Začínáme od základních jednoduchých kroků, až poté přidáváme paže. Jak říkám, v tanci nejsou hranice, všechno jde. Dokonce jsem viděla jednu tanečnici zumby na vozíčku a byla to bomba.

Plánujete s neslyšícími i něco dalšího? Například zumbu v jiném městě?

Zatím jsme pouze kontaktovali „Zumba Ofiice“, tedy hlavní sídlo zumby v Americe, aby zařadili zumbu pro neslyšící do svých zumba programů. Ale znáte to, Amerika je daleko, tak to všechno nějakou dobu trvá. Zatím zumbu pro neslyšící v jiném městě neplánujeme, ale pokud by byl zájem, není problém někam přijet.

 

 

 

 

 

 

 

A na závěr se zeptám, jestli umíte už nějaká slova z českého znakového jazyka?

Za to se upřímně stydím, protože jsem se zatím naučila jen pozdrav a svoje jméno. Takže na tom budu muset ještě hodně zapracovat. Takže třeba za nějaký čas zvládneme rozhovor ve znakovém jazyce. Zatím se domlouvám rukama, nohama a písmem.

 Autorka: Veronika Chladová, foto: autorka

 

 

 

Komentujte