Laserová terapie trochu jinak

Autor: , vydáno 29/11/10 v 6:00

Laserová terapie trochu jinak

Pan Čestmír Novák je elektroinženýr, který pracuje v soukromé firmě. Před 15 lety se ráno probudil a zjistil, že má pocit zalehlosti v levém uchu a slyší jemný šum. Okamžitě si nechal vyšetřit sluch i šelest a dostalo se mu vysvětlení, že má lehkou nedoslýchavost způsobenou patrně sklerózou ušního nervu a že může být do půl roku na sluchadlech.

Také mu sestra sdělila, že je patrně netopýr, protože tak vysoký šum, který slyšel, nebyla schopna nastavit. Panu Novákovi tinnitus nijak výrazně nevadil, ale s faktem, že má ve 40 letech sklerózu ušního nervu, se smířit nechtěl. Začal bojovat o svoje sluchové buňky. Protože mu přístup odborných lékařů nevyhovoval, začal se pídit po informacích sám. Sešli jsme se, abychom si popovídali o jeho domácí léčbě nedoslýchavosti pomocí laseru.

Před 15 lety ještě nebyl internet. Vše proto začalo malým článkem v časopisu Květy. Psalo se v něm o německém lékaři Lutzi Wildenovi a jeho úspěších s laserovou léčbou některých druhů nedoslýchavosti a tinnitu. „Utíkal jsem s tím do ordinace, ale narazil jsem hlavou proti zdi a ještě jsem byl zesměšněn. Prý laserem a do ucha, no to snad ne, a i kdyby, tak mně by to určitě nepomohlo,“ vzpomíná pan Novák. „U nás v České republice o tom nebylo mezi lékaři ani slechu, ani dechu. Až o několik let později jsem najednou zjistil, to už na internetu, že máme světového specialistu na laserovou léčbu tinnitu.“

Pan Novák tedy v roce 2004 navštívil specializované pracoviště pro laserovou terapii MUDr. Miroslava Procházky v Praze na Jarově (pozn. redakce: S MUDr. Procházkou jsme přinesli rozhovor v červnovém vydání Gongu v roce 2006). Pan Novák na Jarově absolvoval několik sezení, ale výsledek léčby ho neuspokojil. Zároveň však zde získal informaci o tom, že doktor Wilden používá trochu jiný druh laserové terapie. Proto začal komunikovat přímo s doktorem Wildenem. „Využil jsem tenkrát audiogram k tomu, že jsem jej poslal doktoru Wildenovi do Německa a ten mi odpověděl, že moje ucho se dá jeho laserovou terapií léčit. Od této doby dostávám od doktora Wildena některé informace, jako je například praktický postup dlouhodobé terapie a její výsledky na konkrétní osobě,“ vypráví pan Novák.

Jedním z pacientů, kteří se podomácku pomocí laserové terapie podle doktora Wildena léčili, byl i skandinávský zpěvák Hansi Cross, kterého obtěžoval především tinnitus. (Jeho příběh naleznete ve zkrácené podobě tady: článek Slyšel jsem uvnitř hlavy malý vysavač, v angličtině pak na www. progressrec.com/cross/biography.)

„Člověk ten přístroj musí mít doma, aby to fungovalo,“ tvrdí pan Novák. „Nemůžete pořád někam chodit a léčit se tam, protože je to dlouhodobá záležitost.“

Problémem ovšem bylo, kde sehnat přístroj pro domácí léčbu: někteří zástupci odborné lékařské veřejnosti totiž těmto domácím přístrojům příliš nefandí. Obávají se toho, že si pacienti při manipulaci s nimi mohou uškodit, například pokud by si posvítili paprskem do oka, mohlo by světlo soustředěné do jednoho bodu oko poškodit.

Pan Novák se však rozhodl přístrojek zkusit. Jelikož jako elektronik měl praktické i teoretické znalosti s laserovou technikou byl schopen si takové zařízení udělat „na koleně“ sám, ale rozhodl se poohlédnout po profesionálním výrobku. Časem zjistil, že na světovém trhu se vyrábí mnoho laserových sond určených k lékařskému použití a současně i k léčbě tinnitu. Tyto zařízení jsou však většinou víceúčelová a tím velmi drahá a pro požadovaný záměr méně bezpečná k domácímu léčení.

Opět pomohl internet. Časem na stránkách tchajwanské společnosti nalezl laserový přístroj, který si zakoupil a nyní ho používá 3x týdně zapnutý na 20 až 30 minut. Vysvětlil mi, že firma dodává tři typy laserových diod, které se od sebe liší vlnovou délkou vysílaného paprsku světla a výkonem. Pan Novák používá přístrojek o vlnové délce 780 nm. Po půl roce této laserové terapie se zvuk jeho tinnitu změnil a na vyšších frekvencích se mu zlepšil sluch.

Nebezpečí poškození oka podle pana Nováka po prostudování návodu a při správné manipulaci s přístrojem nehrozí. Vysvětluje mi: „Na trhu jsou běžně v prodeji malá laserová ukazovátka, která se používají při přednáškách a svítí se jimi na stěnu či na plátno. Ta jsou mnohem nebezpečnější. Paprsky z laseru pro léčbu tinnitu sice mají vyšší výkon, ale světlo je rozptýleno do více směrů, na větší ploše. A v tomto případě je pomůcka strčena do uší a teprve potom se zapne. A také si myslím, že člověk, který si koupí pomůcku pro své zdraví, s ní bude zacházet opatrněji než třeba s nebezpečnou laserovou sondou, která je však běžně v prodeji a s níž každý může libovolně laborovat. Pan dr. Wilden mi ale následně sdělil, že tato tchajwanská společnost nemá oprávnění prodávat tyto zařízení na Evropském trhu. V současné době se snažím po domluvě s panem dr.Wildenem zapojit do výroby obdobného zařízení českou firmu, která by mohla zaručit stejné zařízení za podobné ceny a zasloužila by se k rozšíření této léčby.“

Podrobnosti o laserové terapii podle doktora Lutze Wildena naleznete na stránkách www.dr-wilden.de.

Text: Lucie Křesťanová, foto: Zdeněk Kašpar

5 odpovědí na “Laserová terapie trochu jinak”

 1. Karel

  Dub 8th, 2011

  Velmi zajímavý článek. Zajímalo by mne jakým způsobem je možno si opatřit laserový přistroj vhodný pro léčení tinnitu. A dále i manuál jak postupovat při terapii a s kým postup konzultovat.

 2. Romana

  Říj 10th, 2011

  Dobrý den, tímto bych Vás ráda požádala o kontakt na p.Nováka. Mám problém s tinnitem 10let a nyní se mi výrazně zhoršil. Předem Vám velice děkuji

 3. chytrá

  Dub 5th, 2013

  Tento článek je k hovnu.

 4. Jasoň Klíma

  Dub 17th, 2015

  Dobrý den,
  jakožto bývalý zubní lékař mám přístroj „Inza“ (semilaser aur), který jsem využíval u některých zákroků. Bohužel manuál jsem ztratil a
  zatím jsem se ho nedopátral. Na přístroji lze nastavit plynulý a přerušovaný osvit a vlnovou délku pod písmeny N, U, B a G a b c d e
  (A B C D E F). Budu velmi rád, když mi někdo poradí, jak si nastavit
  správné parametry pro léčbu tinnitu.

 5. Tom

  Čec 18th, 2015

  Dobrý den,
  zaujal mne článek „Laserová terapie trochu jinak“ protože tinnitem trpím již mnoho let. Problém jsem začal řešit asi po 30ti letech, byl jsem po konzultaci s odborným lékařem ujištěn, že léčba je možná, ale s velmi malou pravděpodobností úspěchu. Po absolvování několika různých postupů včetně laserové je pocitový výsledek na stejném jako před léčbou.
  Prosím o kontakt, radu kde přístroj koupit a jak s ním zacházet.
  Děkuji za jakoukoli radu a odpověď.

Komentujte