Konec omezení pro neslyšící – oznámení o změnách na vlakovém nádraží rovnou do mobilu

Autor: , vydáno 17/10/12 v 23:30

Konec omezení pro neslyšící – oznámení o změnách na vlakovém nádraží rovnou do mobilu

Všem generacím lidí se sluchovým postižením se zase trochu usnadní život: budou se moci včas dozvědět informace o aktuálních změnách na vlakových nádražích. V mnoha větších obcích, ale zejména na nádražích v menších obcích, se už po několik desetiletí oznamují informace o zpoždění vlaku pouze z amplionu.

http://www.gong.cz/wp-content/uploads/videos/mobil.flv

Oznámení je tedy předáváno zvukovou cestou, což představuje pro sluchově postižené lidi znevýhodnění. V současné době se ale i cestující se sluchovým postižením mohou vše dozvědět včas: díky smartphone neboli díky „chytrém telefonu“. Chytrý telefon totiž dokáže díky svým aplikacím sledovat elektronický online jízdní řád, v němž jsou uvedené aktuální informace o zpoždění vlaků na celém území ČR a nezáleží už na tom, v jaké obci, velké či malé, se cestující nachází.

Cestující tedy mohou stále sledovat na chytrém telefonu zastávky vlaku na mapě a díky datům čerpaným z webového portálu vidí veškeré aktuálně známé časy zpoždění na trase, a to na http://www.jizdnirady.idnes.cz a http://www.circlegate.cz. Služba je první měsíc zdarma a poté placená. Lze také sledovat autobusy, MHD spojení ve vybraných městech ČR a také jízdní řády letadel. Zde jsou ale k dispozici údaje bez informací o čase zpoždění spojů. Aplikace je v češtině a lze si ji stáhnout zdarma.

Pro různé typy chytrých telefonů však existují různé podporované aplikace. Například chytrý mobil Samsung i9000 má operační systém Android – lze stáhnout v Google Play. Jakýkoliv chytrý mobil od firmy Apple má operační systém iOS, podporuje tedy aplikaci Appstore. Pokud máte chytrý mobil Blackberry, který má operační systém Blackberry, musíte si stáhnout v aplikaci BlackBerry App World. Při stahování a instalaci aplikace můžete v případě problémů nahlédnout do manuálu nebo návodu uvedeného na internetu.

Komentujte