O zlatém slunci, o stříbrném žebříku a o meruňkových knedlících

Autor: , vydáno 24/12/10 v 6:00

O zlatém slunci, o stříbrném žebříku a o meruňkových knedlících

Vyšel jsem z chalupy a lehl si u plotu do trávy. Den byl teplý, voňavý, ale slunce nesvítilo.
Bylo schované v kupě bílých veselých mraků. Šlo na mě spaní a zavřel jsem očí. A jen jsem je zavřel, uviděl jsem velikánskou rozkvetlou louku. Poletovali nad ní strakatí motýli, bzučely včely a pobrukovali si medoví čmeláci.

http://gong.cz/wp-content/uploads/videos/zlate_slunicko.flv

Nebe bylo plné bílých veselých mraků a slunci z nich nevykukoval ani prstíček. Ani jediný vlásek. „Kampak se nám slunce schovalo?“ ptali se zajíci. „Kdepak je? Proč se na nás nesměje?“ volali brouci a myšky. A čáp z močálu se přidal: „Tak, tak, tak… asi je spolkl mrak.“ A všichni koukli vyčítavě vzhůru k nebi. A najednou – kde se vzal, tu se vzal, vyběhl z lesa malý rozesmátý mužíček. Byl celý modrý. Jako letní nebe. Jako hluboký půlnoční sen. Měl modrý kabátek a kalhoty, a čepici měl taky modrou. Zrovna takovou, jakou nosí náš tatínek. Kolem krku mu poletoval žlutý šátek a v klopě voněla červená kytka. Střevíce měl žluté jako pampelišky.

Kde se vzal, tu se vzal, potichoučku zavolal: „Já vám pomůžu najít sluníčko!“ A usmál se, jako by uměl všechno na světě. Zůstal stát uprostřed louky a v ruce se mu zaleskl stříbrný žebřík. Kdepak ho vzal? Kdoví… Asi někde v křoví. Postavil ho do trávy a zdvíhal vzhůru k obloze. Jako když kos vytahuje ze země žížalu – žebřík vylézal výš a výš, a zdálo se, že je bez konce. Už byl vysoký jako strom, potom jako tovární komín, a pak…pak už ho opřel na obloze o běloučký mrak. Mužíček se uklonil a lezl nahoru. Jeden krůček, druhý krůček, jako čápi přes potůček. Jedna příčka, druhá příčka – kdy už bude u sluníčka? Zajíci i motýli i včely, všichni koukali vzhůru, až si mohli hlavy ukroutit. Koukali, až jim oči mohly vypadnout.

Mužíček už se jim pomalu ztrácel ve vysoké výšce a v daleké dálce – a najednou byl nahoře! Bez rozmyšlení sáhl oběma rukama do mraků a vytáhl slunce. Držel ho pevně v náručí jako veliký zlatý míč. Jako veliký zlatý meloun utržený na nebeském poli. Posadil ho opatrně na bílý chundelatý mráček a řekl: „Hezky svit‘,“ a usmál se. „Budeš – vid‘? Ať je nám dole na zemi dobře …“ Všichni na louce tleskali a křičeli: „Sláva! Sláva!“ Mužíček všem zamával na pozdrav tatínkovou modrou čepicí, a najednou z té vysoké výšky, z té daleké dálky zavolal: „Honzíku…“ A díval se při tom k naší chalupě.

Otevřel jsem oči a přede mnou stál děda. „Pojď jíst, Honzíku,“ řekl. „Ať se babička nezlobí, že nám vystydne oběd. Máme meruňkové knedlíky, ty máš přece rád…“ Vstal jsem a šel za dědou. Cestou jsem se ohlédl a koukl vzhůru na nebe. Viděl jsem slunce, jak sedí na kupě veselých mraků a směje se. Slunce jako veliký zlatý míč. Slunce jako veliký zlatý meloun utržený z nebeského pole. Otevřel jsem dveře. Knedlíky nám zavoněly na prostřeném stole.

Ilustrace: Veronika Chladová

3 odpovědí na “O zlatém slunci, o stříbrném žebříku a o meruňkových knedlících”

 1. Jana Richterová

  Led 19th, 2011

  Předně Vás zdravím.Též mám problém s hučením v uchu a to v pravém. Začalo mi hučet v uchu asi před 3 lety. Bylo to občas, ale nyní mi hučí v uchu denně. Hlavně večer mi to vadí.protože nespím a ráno pak mám jít do práce. Nemohu se s tím smířit. Nyní mi lékařka našla zánět v uchu. Dala mi na to antibiotika Amoxiklav, dále Clarinase. Erdomed a kapu si Otipax. Pořád mě to nutí si šahat do ucha, protože je zalehlé. Mám také zimnici, ale nemám teplotu. Je mi 43 let. Proto Vás žádám o radu. S pozdravem JANA

  • Lucie

   Led 19th, 2011

   Milá Jano,
   v každém případě je potřeba tinnitus pořádně vyšetřit. Ušní šelesty vznikají z mnoha různých příčin a úspěšnost jejich léčby se od toho odvíjí. Někdy se příčinu nepodaří najít, ale většinou ano.
   Pokud se nepodaří najít vhodnou léčbu, která by problém tinnitu odstranila trvale, je možné alespoň zmírnit šelest nebo ho vhodně ovlivnit tak, aby si na tento jev pacient zvykl a neobtěžoval ho. Někdy je k tomu třeba pracovat i na jiných zdravotních problémech (cvičení na krční páteř, fyzioterapie, psychoterapie, léčba depresí, léčba cévních onemocnění apod..)
   Doporučuji navštívit stránky pracoviště comhealth.cz, což je poliklinika v Praze 8-Bohnicích, ulice Mazurská (MUDr. Čechová). Zde přistupují k léčbě šelestů komplexním způsobem. Rovněž ˇmáme dobré zkušenosti s Hlasovým a sluchovým centrem Praha, pracovištěm ve Španělské ulici (medico.cz – MUDr. Vydrová).

   Zdraví

   Lucie křesťanová, klub šelestářů

Komentujte