Horečka Pražské muzejní noci

Autor: , vydáno 07/07/11 v 10:33

Horečka Pražské muzejní noci

Ze soboty 11. na neděli 12. června proběhl již osmý ročník akce Pražská muzejní noc. Během noci mělo letos otevřeno 34 institucí, které zpřístupnily návštěvníkům více než 60 objektů. Šlo o rekordní počet. Vstup do všech objektů byl zdarma nebo za symbolické vstupné (v objektech Pražské informační služby a Národní kulturní památky Vyšehrad). Pro návštěvníky byla tradičně největším lákadlem právě pozdní noční doba, která vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

Letos nebyla s ohledem na technický stav otevřena historická budova Národního muzea, kterou čekají rekonstrukce, jež budou podle plánu trvat čtyři roky. Během noci zajišťují speciální autobusové linky Dopravního podniku hlavního města Prahy přepravu mezi jednotlivými objekty, cestujete pohodlně a zcela zdarma. Pražská muzejní noc je určena nejen pro milovníky kultury, ale také dětem. Poskytuje jim nejrůznější potěšení v podobě zábavných aktivit, k jakým patří například výtvarné dílny, hry, kvízy, ale i sportovní soutěže či divadelní představení a módní přehlídky. V prostorách Armádního muzea pod památníkem na Vítkově byla pro děti připravena dětská střelnice, v nové budově Národního muzea si malí návštěvníci mohli modelovat z plastelíny. V ateliérech a dílnách Vysoké školy uměleckoprůmyslové se konal malý kurz knižní vazby pro děti, Národní technická knihovna v rámci doprovodného programu pro děti a rodiče pořádala soutěže, malování a hry se slovy. Národní technické muzeum nabízelo výtvarné dílny, v Muzeu Policie České republiky si děti vyzkoušely snímání otisků prstů a zajišťování daktyloskopických stop.

Během muzejní noci si bylo možné pomocí moderních technologií (zařízení bluetooth v mobilu) stáhnout informačního průvodce po Pražské muzejní noci, který vám poskytl všechny nezbytné informace o zapojených muzeích a galeriích. Další technologickou vymožeností byly „QR-kód čtečka do mobilu“, „Foursquare“ (lokalizace pomocí mobilních telefonů, ve skupině přátel jste si mohli dávat vědět, kde zrovna jste) apod.

Pro neslyšící začala muzejní noc v 19. hodin na Václavském náměstí u sochy koně, kde měli sraz s tlumočníky z České komory tlumočníků znakového jazyka, o. s., v jejichž režii celá akce probíhala. Přijelo tam neuvěřitelných osmdesát neslyšících účastníků, kteří se společně přesunuli do Nové budovy Národního muzea. Nadšeným návštěvníkům zde bylo k dispozici 10 tlumočníků. Neslyšící se rozdělili do několika skupin podle toho, o jakou prohlídku měli zájem. Mohli zhlédnout práci policie v Muzeu Policie ČR, dozvědět se něco o historii dopravy v Národním technickém muzeu, o výrobě knih a novin rovněž v Národním technickém muzeu, o vzniku planety Země a pravěkých zvířatech v Chlupáčově muzeu historie Země v prostorách Přírodovědecké fakulty UK nebo o životě na venkově v Národopisném muzeu.

Prohlídka tlumočená do znakového jazyka proběhla v rámci Pražské muzejní noci vůbec poprvé. Neslyšící ze všech skupin i jejich tlumočníci měli předem objednaný zvláštní vstup do muzeí, takže na rozdíl od běžné veřejnosti nemuseli stát dlouhou frontu. V policejním muzeu se neslyšící návštěvníci dozvěděli, jaký je rozdíl mezi policistou a četníkem, že dříve byli ve službě pátrači a dnes kriminalisté, viděli ukázku střílející tužky a nahlédli i do tajemného kriminalistického kufru. V technickém muzeu se seznámili s nejrůznější technikou, od kola až po parní vlak, našli tu i auto Tatra 80, v němž jezdil československý prezident T. G. Masaryk.

Závěr akce proběhl v divadle Kampa, aby měli všichni účastníci možnost si popovídat a vyprávět si, co v muzeích viděli. Protože byli po dobu programu rozděleni do pěti skupin, toužili se na závěr opět sejít. Konal se i přípitek, šampaňské s jahodami a promítaly se fotky z akce. Hezky se povedla. Doufáme, že se příští rok setkáme na Pražské muzejní noci 2012, ale kdo by nechtěl s prohlídkami muzeí čekat tak dlouho, ať sleduje nabídku Komory. Ta totiž plánuje od září začít s pravidelnými tlumočenými prohlídkami (asi jednou za měsíc) v různých muzeích.

A jaké byly dojmy neslyšících návštěvníků?

Šárka Pravdová z Prahy:

„Už jsem se pražské muzejní noci několikrát zúčastnila v předchozích letech, ale přišla jsem znovu, protože mě zajímá prohlídka s tlumočníkem do znakového jazyka. O tlumočnících jsem se dozvěděla od kamaráda a potom na internetu, kam jsem se koukala a řekla jsem si, že to bude prima. Tak jsem tu poprvé s tlumočníkem. Nejvíce jsem se těšila na atmosféru muzejní noci, která je bezvadná, noční život na ulici, žádní lidé nespí… Nejvíce mě zaujaly exponáty v policejním muzeu, téma vraždy, pokus o vraždy a různé vraždy, to bylo zajímavé. Prohlídky během jedné Pražské muzejní noci určitě nestačí, je potřeba jít několikrát… Všechno najednou to nestihnete. Věřím, že muzejní noc, která by proběhla i v jiných městech než v Praze, by byla dobrým nápadem, třeba prohlídky muzeí v Plzni nebo v Brně, určitě by tam bylo méně lidí než v Praze v rámci pražské noci. To mi tady nejvíc vadilo, ty mimořádné návaly lidí, v autobusech není místo…, uvnitř muzeí je mnoho lidí, to je nepříjemné.

Petr Zbožínek z obce Spytihněv, blízko Zlína:

Na Pražské muzejní noci jsem poprvé. Přišel jsem z toho důvodu, že tlumočená prohlídka je pro mě výhodou. Kdybych jen sledoval, jak mluví slyšící člověk, docházelo by k nedorozumění, s tlumočníky je lehčí komunikace. Také jsem ale přišel proto, že mě poprosili o pomoc při organizaci, s rozdělováním do skupin, jsem tu jako „doprovod skupiny D“, která má zájem o prohlídku sekce život vesnice a dopravy. O muzejní noci jsem se dozvěděl z internetu na facebooku a emailem od kamarádky a zároveň jsem se to dozvěděl od tlumočníků, kteří mi poslali pozvánku. Největší radost jsem měl z exponátů v policejním muzeu a taky z prohlídky na téma život vesnice. Asi proto, že sám pocházím z venkova. Zvládnout všechny prohlídky během jedné noci se určitě nedá, bylo by na to potřeba více času, třeba celý den, je to moc obsáhlé. Takže příště dám znovu přednost tomu, jít do muzea, než na noční mejdan (zábavu).

Zájem o muzejní noc roste. Ze statistik vyhodnocených po skončení letošní akce vyplývá, že v zapojených objektech bylo zaznamenáno takřka 182 000 návštěvnických vstupů. Akce probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

Text a foto: František Doležal

Komentujte