Co to je AUDISMUS?

Autor: , vydáno 03/03/14 v 14:13

Milí čtenáři,
vítám Vás u dalšího z pravidelných sloupků. Čemu se budeme věnovat tentokrát? Zastavíme se společně nad slovem AUDISMUS, protože si jsem téměř jistý, že mnoho z vás čte toto slovo poprvé.

YouTube Preview Image

Já se s ním poprvé osobně setkal asi před třemi lety. Nato se po něm jakoby slehla zem. Až 1. června 2013, kdy proběhly v Brně oslavy pátého výročí organizací Trojrozměr a 3Dimenze, se téma AUDISMU znovu otevřelo. Na oslavách vystoupilo s různými příspěvky mnoho zajímavých lidí. Jednou z nich byla i má kolegyně Mgr. Radka Nováková, která nám prozradila, že toto slovo bylo v USA použito již v roce 1975! Úsměvné je, že v době, kdy se v Americe už na toto téma diskutovalo, já ještě nebyl na světě.

Jistě vám teď vrtá hlavou, co si pod slovem AUDISMUS máte vlastně představit. Je to stejné, jako když používáme třeba pojem rasismus (diskriminace určité rasy např. Romové, Afroameričané, Vietnamci…) nebo sexismus (diskriminace podle pohlaví např. nerovnoprávnost mužů a žen v politice, v zaměstnání). AUDISMUS znamená diskriminaci Neslyšících pro jejich sluchové postižení. Jsem přesvědčen, že je v naší společnosti potřeba šířit informace o AUDISMU. Je důležité umět pojmenovat věci pravými jmény!

Kdy tedy mluvíme o AUDISMU?

1. Pokud je neslyšící uchazeč o zaměstnání nepřijat jen pro to, že si zaměstnavatel myslí, že by u něj mohl nastat problém ohledně telefonování. To je AUDISMUS!
2. V situacích, kdy se neslyšící chce dívat na televizní pořad, který není tlumočený, ani opatřený titulky. To je AUDISMUS!
3. Podobná situace se týká dopravy. Mnoho dopravních prostředků (tramvaje, autobusy, trolejbusy…) nemá obrazovky se jmény dané stanice. To je AUDISMUS!
4. V rodině – kdy se její neslyšící člen, ztracený v komunikaci slyšících příbuzných, opakovaně ptá „o čem je zrovna řeč“ a je opakovaně odbyt známou frází: „Počkej, potom ti to povíme!“ To je AUDISMUS!
5. Ve škole – kdy neslyšící žák projeví zájem o studium na vysoké škole a učitel mu odpoví: „Ty na to nemáš! Nezvládl bys to!“ To je AUDISMUS!
6. V nemocnici – kdy lékař řekne tlumočníkovi, který je nemocnici s neslyšícím klientem: „Neříkejte mu to! Nemusí vědět všechno.“ To je AUDISMUS!

Milí neslyšící, byl bych rád, abyste slovo AUDISMUS používali ve všech situacích, které s sebou přinášejí znaky diskriminace. Je potřeba, aby si ti, co nás diskriminují, uvědomili, že se o diskriminaci jedná a my s takovýmto jednáním nesouhlasíme! Chcete-li se o této problematice dozvědět více, doporučuji zadat heslo AUDISMUS do vyhledávače google.cz. Objeví se vám mnoho odkazů, jen v češtině jich tam najdete zatím velmi málo …

S přáním hezkých dnů

Mgr. Petr Vysuček

Komentujte