Akční hrdina bojuje proti nedoslýchavosti

Autor: , vydáno 28/12/11 v 6:00

Akční hrdina bojuje proti nedoslýchavosti

Herec a držitel černého pásku v karate Jean Claude Van Damme se potýká s nedoslýchavostí. Padesátiletý hrdina mnoha akčních filmů (Krvavý sport, Kikboxer, Dvojitý zásah, Univerzální voják atd.) toužil po herecké kariéře už od mládí. V dětství trávil většinu času buď v kině, nebo na tréninku v kurzech karate.

http://www.gong.cz/wp-content/uploads/videos/van_damme.flv

Zhruba ve dvaceti letech si otevřel vlastní studio, kde vyučoval bojová umění. Zároveň se snažil prosadit i ve světě filmu. Nejprve dostával jen komparzní role a úkoly pro kaskadéry. Odjel tedy hledat štěstí přímo do Hollywoodu.

Zpočátku musel vzít za vděk každou prací, od popeláře přes rozvážku pizzy, řidiče limuzíny, až po maséra a vyhazovače v nočním baru, ale nakonec se mu podařilo obě své vášně – sport a film – šikovně propojit. V roce 1988 konečně získává hlavní roli Franka Duxe v kasovním trháku Krvavý sport. Z dosud neznámého Belgičana přezdívaného The Muscles from Brussels (Svaly z Bruselu) se stává hvězda akčního žánru srovnatelná se jmény Sylvester Stallone, Dolf Lundgren či Steven Seagal. Následují více než čtyři desítky filmů, v nichž může dát na odiv své fyzické schopnosti a bojové dovednosti. O hereckém talentu by se dalo polemizovat, ale Van Damme se drží osvědčeného žánru, který je zaměřený spíše na efekt než na skutečné herecké umění, a tak ve svých rolích nezklame.
V devadesátých letech je na vrcholu své kariéry, filmy s tématikou bojových sportů se těší velké divácké oblibě a Van Damme se v nich bije jako lev. Jenže každá mince má dvě strany.

Všechny ty kopance a údery, které mnohdy schytal i do hlavy, společně s filmovými výbuchy a střelbou mají pravděpodobně na svědomí jeho nynější sluchovou ztrátu. Nejprve začal mít problémy s porozuměním běžné řeči. Jakmile šlo o dialog většího počtu lidí, nedokázal rozlišit, o čem se baví. Zavítal tedy na ušní kliniku, kde podstoupil několik odborných vyšetření. Ukázalo se, že největší potíže má s vnímáním zvuků vyšší frekvence. Lékaři mu proto doporučují, aby během natáčení (ale i kdekoliv jinde v hlučnějším prostředí) používal ochranné prostředky – klapky a špunty do uší – které pomáhají tlumit okolní zvuky. Tím může předejít dalšímu zhoršování sluchu. Jean Claude Van Damme byl už pětkrát ženatý, má tři děti, je velký milovník psů a klasické hudby, především Beethovena. Ve fyzické kondici ho udržuje jízda na kole, strečink, posilování a pochopitelně karate. Před třemi lety dal o sobě znovu výrazněji vědět ve filmu JCVD obsahujícím některé pasáže z Van Dammova skutečného života.
Foto: propagace filmu JCVD

Komentujte