Archiv rubriky Duben, 2012

Nová příležitost pro žáky

Autor: , vydáno 26/04/12 v 6:00


Nová příležitost pro žáky

Během jara letošního roku bude na základní a střední školy vzdělávající žáky se sluchovým postižením distribuován nový vzdělávací program v oblasti prevence úrazů. Program obdrží všechny školy v Jihočeském kraji, vzdělávající žáky se sluchovým postižením, včetně škol s integrací těchto žáků.

Více...

Na setkání šelestářů vládla harmonie

Autor: , vydáno 23/04/12 v 11:57


Na setkání šelestářů vládla harmonie

Časopis Gong organizuje pravidelná setkání lidí s tinnitem. Poslední schůzka se uskutečnila 12. dubna a naším hostem tentokrát byla psycholožka Věra Doušová.

Více...

Startovní výstřel pro nás neplatí

Autor: , vydáno 23/04/12 v 6:00


Startovní výstřel pro nás neplatí

Plavecký stadion je plný lidí, diváci v hledišti se těší, jakými výkony je sportovci překvapí, trenéři udělují poslední instrukce, povzbuzují své svěřence a ti se zase snaží zkoncentrovat své síly k nadcházejícímu závodu. Kristin Atesová i Marcus Titus vypadají na první pohled jako všichni ostatní plavci – také se rozcvičili, zaujali pozice na startovních blocích a jsou odhodláni podat nejlepší možný výkon.

Více...

Handicap ve filmu

Autor: , vydáno 18/04/12 v 6:00


Handicap ve filmu

Filmová produkce uvede každoročně tisíce nových filmů. Nestává se často, aby v nich hlavní roli představoval nějaký zdravotní handicap, přesto se takové snímky najdou. Patří mezi ně například následují trojice, s jejíž obsahem se blíže seznámíme: španělský dokument V objetí ryb se zaobírá životem hluchoslepých lidí. Kanadský koprodukční snímek It´s All Gone Pete Tong zase sleduje osud populárního dýdžeje, který přijde o sluch. Australský film Bílá vrána se věnuje autismu.

Více...

Život plný bakterií

Autor: , vydáno 16/04/12 v 6:00


Život plný bakterií

Francouzský mikrobiolog, lékař, spisovatel, filozof a historik profesor Charles Jules Henri Nicolle (1866–1936) se od mládí musel potýkat s hluchotou. Na jeho práci však měla tato skutečnost jen minimální vliv. Intenzivně se věnoval svým výzkumům na věhlasném Pasteurově institutu v Tunisu, kde přes třicet let zastával ředitelský post. Učinil zásadní objevy v oboru bakteriologie, odhalil původce skvrnitého tyfu, za což mu Královská akademie věd udělila v roce 1928 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Více...

Výstava děl Jakuba Schikanedera s elektronickým tlumočníkem znakového jazyka

Autor: , vydáno 13/04/12 v 14:21


Výstava děl Jakuba Schikanedera s elektronickým tlumočníkem znakového jazyka

Od 20. dubna do 21. října 2012 bude ve Valdštejnské jízdárně v Praze k vidění dosud nejucelenější výstava díla malíře Jakuba Schikanedera. Mimo jiné představí i díla považovaná celá desetiletí za ztracená. Pro Národní galerii v Praze však výstava představuje také novou etapu v přístupu k návštěvníkům. Jednou ze skupin, která jistě tento trend ocení, budou neslyšící. Pro ně je k dispozici multimediální průvodce výstavou, který kromě audioverze v českém a anglickém jazyce obsahuje také malou obrazovku s tlumočníkem znakového jazyka. Návštěvníci si ho mohou zapůjčit u pokladny, kde jim obsluha pomůže navolit příslušný program.

Více...

Pozvánka na film Král z ostrova Bastøy

Autor: , vydáno 11/04/12 v 15:11


Pozvánka na film Král z ostrova Bastøy

V rámci Dnů evropského filmu bude promítán i film Král z ostrova Bastøy s barevnými titulky pro neslyšící. Film bude k vidění v Praze (17. 4. 20:30 Světozor – velký sál), Uherském Hradišti (Kino Hvězda 27. 4. 20:00) a Jablonci nad Nisou (Kino Junior 29.4. 20:00). Barevné titulky vám přináší Severský filmový klub.

Více...

Fantastické zamávání na cestu

Autor: , vydáno 11/04/12 v 14:20


Fantastické zamávání na cestu

Dostala se ke mně pozvánka „Zamávání na cestu aneb Koncert absolventský.“ Zběžně jsem prošla program: Filharmonie Hradec Králové, dirigent, violoncello, zpěv, Buchty a loutky, tlumočení Česká komora tlumočníků znakového jazyka, obrazy a kouzla. A napadlo mě: Tlumočení do znakového jazyka s filharmonií? Buchty a loutky – To tam budou dávat i buchty? Obrazy – A představovat obrazy? Kouzla – A čarovat?

Více...

Naší povinností je pomoci všem

Autor: , vydáno 11/04/12 v 6:00


Naší povinností je pomoci všem

Budete-li mít někdy cestu do jižních Čech, nezapomeňte se zastavit v Prachaticích. Toto malebné dvanáctitisícové městečko má co nabídnout. Ne nadarmo bylo v roce 2002 vyhlášeno Historickým městem roku a posbíralo i řadu dalších ocenění. Realizuje projekty na podporu a integraci lidí se zdravotním postižením, poskytuje bohatou síť sociálních služeb a navíc v něm žijí lidé, kteří stále chovají v úctě naše národní tradice.

Více...

Cena časopisu GONG

Autor: , vydáno 10/04/12 v 11:58


Cena časopisu GONG

Redakce Gongu udělila za příspěvek „Jsem hluchá, ale i přesto říkám, že občas slyším“ paní Gitě Moravcové speciální cenu časopisu Gong v literární soutěži Internet a můj handicap. Paní Moravcová ji převzala dne 17. března na konferenci INSPO 2012 v Kongresovém centru Praha.

Více...