Lyžařská škola i pro neslyšící děti

Autor: , vydáno 19/03/12 v 6:00

Lyžařská škola i pro neslyšící děti

Máte sluchově postižené dítě a každou zimu si lámete hlavu, jak jej naučit lyžovat? Jedna z možností je, když se výuky ujme sám rodič. Ale nejlepší a nejbezpečnější variantou je výuka v lyžařské škole. Pro sluchově postižené dítě ještě lepší s neslyšícím instruktorem lyžování nebo snowboardingu. Jedna taková škola, která má tým neslyšících instruktorů, v ČR existuje. Je to lyžařská škola LOAP.

LOAP je síť lyžařských a snowboardových škol a půjčoven zimního vybavení, působící již ve většině středisek v Jeseníkách. Instruktoři jsou vyškoleni v kurzech akreditovaných Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy. Ing. Andrejka Krýslová, vedoucí společnosti, dodává: „Můžeme se jako jedni z mála pyšnit týmem neslyšících instruktorů, vyškolených jak na lyže, tak na snowboard, takže nemáme problém ani s výukou neslyšících dětí nebo dospělých.“

V každém středisku je k dispozici lyžařská školička pro nejmenší děti se spoustou hraček, dětským vlekem a trampolínou, kterou děti milují. LOAP nabízí výuku lyžování, snowboardingu, carvingu, telemarku, freestyle snowboardingu, freeskiigu. Výuka probíhá dle přání zákazníka. Od jedné hodiny denně nebo i celý den, dva dny, tři dny. Zkrátka jak si kdo přeje.

Ing. Andrejka Krýslová: „Pro děti míváme tématické dny s pohádkovými postavami nebo závodní dny, kdy děti soutěží na svahu o různé drobnosti a diplomy. U všeho je přítomen fotograf a děti si odvezou domů cd s vypálenými fotkami z ježdění.“

Škola funguje tak, že rodiče ráno předají dítě, domluví se, na jak dlouho bude škola potřeba, a pak už si mohou jít po svém, třeba si sami v klidu zalyžovat nebo se jen tak procházet po horách. Děti jsou s instruktorem většinou dvě hodiny dopoledne, pak jdou na oběd a po menší pauze si dávají další dvě hodiny odpoledne. Oběd mohou mít buď s instruktorem, nebo se na oběd předávají rodičům. Vše záleží na domluvě mezi rodiči a instruktorem. Pokud děti nebudou stačit fyzicky, instruktor samozřejmě výuku přizpůsobuje jejich potřebám a dělají se delší pauzy.

V případě zájmu o výuku s neslyšícím nebo i slyšícím instruktorem si mohou rodiče prohlédnout stránky lyžařské a snowboardové školy www.loap-ski.cz a v případě zájmu kontaktovat Andrejku Krýslovou buď mailem andrea@loap-ski.cz, nebo telefonicky.

Iveta Melichar, foto: archiv lyžařské školy

Komentujte