U výčepu aneb Zveme vás do divadla

Autor: , vydáno 20/04/10 v 19:36

U výčepu aneb Zveme vás do divadla

Chodíte do hospody? Pijete pivo, panáky vodky? Že ne? Tak vy raději do divadla, na kultúru? Tak teď můžete mít obojí naráz. Přijďte k výčepu do divadla Čertovka na autorské představení čtveřice neslyšících herců a režiséra Jaroslava Duška. Poznáte kulturu Neslyšících s velkým N, až vás z toho bude bolet Palice s velkým P!

http://gong.cz/wp-content/uploads/videos/u_vycepu.flv

Pivo tady čepuje a vodku dolévá hospodský Jarda Dušek. Ze sklenky vína decentně ucucávají neslyšící dívky Zuzka Hájková a Mája Basovníková. Panáky vodky a pivo do sebe obracejí neslyšící borci Jaroslav Milich a Jiří Procházka.

Jako v každé správné hospodě se dozvíte řadu drbů, třeba o tom, jaké to je, vyrůstat ve speciální internátní škole v Ivančicích, co je a co není kochleární implantát, jaké to je, být Neslyšící. Jaké to je? Žádná sranda, řekne si někdo. Ale i když zase na druhé straně… vtipy mají dobrý. Třeba ten o King Kongovi, jak žádá holku o ruku, nebo ten o tom, jaký je rozdíl mezi hovn.. slyšícího a neslyšícího… No, leccos se tady přiučíte, to vám řeknu.

Celou dobu představení jsem si kladla otázku, jestli v té lahvi s vodkou, ze které kluci více než hodinu vydatně čerpají panáky, je opravdu vodka. Jestli ano, pak mají opravdu výdrž. Jo a k soutěži rapperů chci říct, že Mája je rozhodně lepší než Jarda. (Páč je to holka a my holky musíme držet spolu. V hospodě teda rozhodně!)

No, tak abych nezapomněla, představení probíhá celé ve znakovém jazyce. Divadlo je sice malé, ale vyprodané, takže plné diváků – slyšících i neslyšících, to se ukáže na závěr při besedě, kdo je kdo. Neslyšící koukají na scénu a slyšící poslouchají hlasy tlumočníků (Naďa Dingová, Katka Červinková Houšková, Roman Vránek, Fedor Krajčík). Jediným hercem, který při představení mluví, je Jarda Dušek.

Beseda po představení je fajn. Jeden neslyšící divák původem z Ukrajiny vstal a dojatě prohlásil: „Jsem poprvé v divadle na živém hodinovém představení neslyšících ve znakovém jazyce. Gratuluji k takovému výkonu!“ Při vší té srandě mě to také dojalo.

Přijďte se zasmát, dojmout a potěšit krásou znakového jazyka i vy. Termíny představení U výčepu sledujte na stránkách www.divadlocertovka.cz.

Komentujte