Titulkování do ST v TV – XXII. Zimní olympijské hry v Soči

Autor: , vydáno 05/02/14 v 12:04

Teletext ST 888

Velký počin veřejnoprávní televize. Poprvé v historii ČR budou titulkovány přenosy z olympiády. Na nedávné konferenci ke skrytým titulkům se někdo zmínil, že hodně osob s postižením sluchu ani neví, že pořady v televizi bývají opatřeny skrytými titulky (teletext 888). A že budou titulkovány i sportovní přenosy z olympiády často netuší ani znalí.

Sportovní přenosy se totiž pravidelně titulkují zhruba rok. Jde totiž o živé vysílání a dříve (před třeba pěti lety) to v ČR ještě nebylo technicky možné. Titulky k živým pořadům poskytuje Západočeská univerzita v Plzni s firmou SpeechTech, s. r. o.

U počítače sedí tzv. stínová/-ý mluvčí, v počítači je software na rozpoznání mluvy a ten je naučen na hlas stínové/ho mluvčí/-ho. Titulky jsou sice asi o 5 vteřin zpožděny za komentátorem, ale to u sportu vůbec nevadí.

Tip pro slyšící: Okolí (např v noci, když partner/-ka spí) nebudete rušit zvukem, když si jej u televize vypnete a zkusíte sledovat pořad s titulky.

Kompletní přehled titulkovaných živě vysílaných pořadůnajdete na www.zivetitulky.cz. Přenosy ze ZOH jsou označeny růžovou barvou.

————————–

Rozšiřujte prosím tuto zprávu mezi známými, všem SP.

Zdroj: Kochlear.cz, článek zde vložila Jana Jašová

Komentujte