Slyšel jsem uvnitř hlavy malý vysavač

Autor: , vydáno 06/12/10 v 6:00

Slyšel jsem uvnitř hlavy malý vysavač

Jedním z těch, kterým metoda doktora Wildena pomohla s jejich problémy se sluchem, je i švédský zpěvák a hudebník Hansi Cross. Bývalý člen kapel Von Lyx a Voodoo je od roku 1986 na sólové dráze. Jeho alba Playgrounds, Uncovered Heart, Secrets jsou populární nejen ve Švédsku.

V dubnu před třemi lety Hansi utrpěl náhlou ztrátu sluchu a o tři týdny později se dostavil tinnitus. Pro muzikanta je to katastrofa. Svou cestu za zlepšením potíží pomocí domácí léčby laserem popsal podrobně na webových stránkách progressrec.com/cross/biography. Nyní z nich vybíráme:

Kromě toho, že je to poněkud nepříjemná zkušenost (pozn. redakce: míněn tinnitus), bylo to pro mě neštěstí, protože jsem hudebník, hudební producent a zvukový technik.

Měl jsem tyto alarmující (a hlasité) zvuky o vysoké výšce uvnitř mé hlavy každou sekundu a opravdu mě přiváděly k šílenství. V nejhorším případě jsem slyšel až 6 různých zvuků (najednou). V popředí byl dominující zvuk o vysoké výšce připomínající zvuk trumpety. Slyšel jsem také „malý vysavač“, „pípání“, „ malé tryskové letadlo“, „vzdálené elektrické bouřky v poušti“ a další věci. A nejen to. Trpěl jsem také nepříjemným tlakem v pravém uchu a byl jsem přecitlivělý na zvuky (hlasitost).

Doktorka na ORL mi nedávala žádnou naději: „Budete se muset naučit s tím žít“ a nakonec mi nabídla léky na depresi. Mluvila také o teorii nazývané TRT – tinnitus retraining therapy. Ta je založena na poměrně zvláštní myšlence, že je to mozek, který nedokáže interpretovat signály správně. Jelikož se mi zdála tato myšlenka jako vtip, nebral jsem ji vážně. Nemám proto osobní důkaz, jestli funguje nebo ne. (pozn. redakce: TRT terapie se k léčbě tinnitu používá po celém světě, bohužel u nás není hrazena pojišťovnou)

Jelikož se mi zdálo, že tyto teorie nedávají smysl, hledal jsem nějaké jiné, rozumné, a po třech měsících jsem je nalezl.

Terapie nízkofrekvenčním laserem (low level laser therapy)

Přečetl jsem si mnoho o této metodě a našel mnoho negativních i pozitivních názorů. Nyní, když jsem použil tuto metodu sám na sobě a ještě více ji studoval, zjistil jsem, z čeho pramení nejrůznější nepochopení (neúspěchy) při použití této metody.

Obecné chyby jsou:

 • předčasné ukončení laserové terapie
 • špatné vědecké postupy při studiu této metody
 • lidé, kteří mají hloupé názory jako „zničí to můj mozek“
 • A jak terapie laserem zafungovala u mě?

  Poté co jsem vyhledal oficiální stránky německého specialisty na ztrátu sluchu Dr. Lutze Wildena a zjistil jsem, že informace na těchto stránkách dávají smysl, vyplnil jsem formulář, a zaslal jsem mu můj poslední audiometrický test (test sluchu). Už jsem se rozhodl zkusit to, ale byla tady volba mezi léčbou na klinice a léčbou doma. Doporučil mi koupit si Medical Laser Systém (MLS, léčebný laserový systém), tak abych mohl pokračovat v terapii po dlouhou dobu. Udělal jsem to. Bylo to trochu drahé, ale zdálo se mi, že stojí za to to zkusit.

  Objednal jsem MLS a obdržel ho o několik dní později.

  Začátek používání byl prima. Jemné teplo z laserového paprsku bylo příjemné. Po několika dnech jsem zjistil, že se zvuk ušního šelestu velmi mění. V některých částech dne byl zvuk nižší a měl méně intenzivní (alarmující) charakter. To se mi líbilo, ale v jiných částech dne se mi zdálo, že je zvuk silnější. To mě trochu vyděsilo, a tak jsem napsal dopis Dr. Wildenovi, který mi vysvětlil, že během následujících dvou až tří měsíců můžu očekávat velké rozdíly ve výšce a síle šelestu. Ale také v tom, jak ušní šelest zní.

  Trochu uklidněn touto informací jsem pokračoval v terapii, která je založena na 30letém výzkumu kvality a množství světla, které je nutné pro dobrý výsledek. Není to sice stejná kvalita laseru, kterou Dr. používá na své klinice, ale umožňuje mi používat laser neustále, místo 10 – 15 dnů intenzivní léčby v sanatoriu, která se opakuje několik měsíců.

  O dva týdny později jsem však cítil tlak v uchu větší, než kdykoli předtím. Opět jsem zaslal e-mail doktoru Wildenovi. Ale i jeho další odpověď mě uklidnila a já jsem věděl, že i když je to nyní nepříjemné, že ve skutečnosti léčba v této fázi prospívá dobré věci. Doktor Wilden mě seznámil také s věcmi, které budou následovat v blízké budoucnosti.

  V této fázi hodně lidí přestane laser používat a dochází k závěru, že laser nefunguje, že spíše zhoršuje jejich situaci. Je důležité vědět, že úroveň šelestu se zesiluje na začátku terapie, a že je to jen další krok k uzdravení. To je hlavní důvod negativních ohlasů lidí, kteří terapii zkusili. Dalším důvodem může být i použití příliš slabého modelu laseru.

  Zlepšení sluchu

  V terapii jsem pokračoval po dobu 6 týdnů a cítil jsem, že dochází k určitým zlepšením a podstoupil jsem nový ušní (sluchový) test. Výsledky testu ukázaly, že se můj sluch zlepšil dokonce více, než jsem doufal. V této fázi jsem měl pocit, že se tinitus viditelně snížil a neměl jsem již problémy se spaním. Navíc jsem již nebyl tak citlivý na hlasité zvuky jako několik měsíců předtím. Pociťoval jsem to spíše večer než během dne, ale i tak byl můj stav mnohem lepší než předtím.

  Poslal jsem výsledky testu doktoru Wildenovi, který mě informoval o tom, co se dále bude dít. Zvuk tinnitu bude nyní na nějakou dobu slabší. (Pořadí uzdravení sluchových buněk je takové, že se nejdříve uzdraví buňky nižších frekvencí a později buňky vyšších frekvencí. Důvodem je, že buňky, které mají na starosti vysoké frekvence zvuků, jsou vyčerpané nejdelší dobu. Člověk se může dlouho nacházet v tomto stavu, aniž by si toho všiml, dokud se náhle jednoho dne neobjeví tinnitus.)

  A můj tinnitus se opravdu stával jemnějším. Ze všech šesti různých zvuků, které jsem slýchával, zbývaly již jen dva. Zvuk, který může být popsán jako šelest listí nebo syčivý zvuk spolu s vysokým tónem. Také zvýšená citlivost na zvuky (hyperakuse) se stabilně zlepšila.

  V září jsem měl pocit, že se tinnitus opět zesiluje, což mi dělalo starosti, a proto jsem opět napsal doktoru Wildenovi, aby mi napsal, co si o tom myslí. Odpověděl, že jde o proces vnitřní regenerace ucha, protože nejvíce vyčerpané sluchové buňky v uchu jsou právě ty odpovědné za vysoké a velmi vysoké frekvence zvuků. Uvedl, že tyto buňky jsou „v centru poranění“, a proto potřebují nejdelší čas na uzdravení…

  Moje první myšlenka byla, že se doktor tentokrát spletl, takže jsem to zkontroloval poslechem zvuků o různých frekvencích. Vím, že nejsilnější zvuky, které jsem obvykle slyšel, měly frekvenci asi 6000 Hz. Zjistil jsem, že dr. Wilden měl pravdu. Nyní to bylo 11000 Hz. Pravděpodobně se to trochu měnilo každý den, aniž bych si toho všiml. Uvědomil jsem si, že všechny zvukové buňky pracující na nízkých frekvencích se uzdravily. To pak bylo potvrzeno sluchovým testem. Moje sluchové schopnosti byly nyní blízko normálu.

  Po třech měsících první návrat k hudbě

  Po třech měsících jsem nyní měl tinnitus, který měl mezi 11 000 a 12 000 Hz (pro ty, kteří nerozumí tomu, co to znamená, mohu říci, že zvuk o 12 000 Hz je extrémně vysoký tón, daleko vyšší, než tóny, o kterých normálně mluvíme jako o vysokých. Někteří lidé mají dokonce problém slyšet tyto vysoké frekvence). Spolu s tímto zvukem jsem slyšel také syčivý, pískavý zvuk, který však byl nyní slabší. Síla byla asi o 50 procent slabší, než jak tomu bylo dříve, ale stále se občasně zesiloval.

  Měl jsem pocit, že se můj život dostává zpátky do normálu. Měl jsem spoustu energie. Byl jsem usměvavý, a užíval si legraci s rodinou a v práci (kromě tvorby hudby se zabývám také prodejem CD). Byl jsem také schopen začít znovu pracovat na hudbě. Mohl jsem trávit asi 40 min ve studiu při práci s písněmi při malé hlasitosti. Ne příliš často, asi jedenkrát týdně, ale i tak to byl pokrok, oproti dřívějšku. Již v této fázi jsem měl pocit, že peníze, které jsem utratil za laser, se vyplatily, ale samozřejmě jsem se těšil, že se to zlepší ještě více.

  Informace o dalším průběhu domácí léčby laserem, kterou Hansi Gross podstoupil, společně s jeho zkušenostmi z 5denní intenzivní léčby laserem na norské klinice v Sandviku (blízko Osla), najdete v češtině na stránkách www.gong.cz/tinnitus nebo v angličtině na stránkách www. progressrec.com/cross/biography.

  Připravila: Lucie Křesťanová, foto: progressrec.com

  Jedna odpověď na “Slyšel jsem uvnitř hlavy malý vysavač”

  1. Jozef Koncz

   Srp 24th, 2016

   Dobry den.Mam tinnitus, zaujimam se o leserovu lecbu o pristroj .mobil.00421 905 521862.S pozdravom Koncz.

  Komentujte