S čím mohou pomoci sociální služby – příběh 1.

Autor: , vydáno 30/09/15 v 22:15

S čím mohou pomoci sociální služby  – příběh 1.

(příběh první) časopis Gong 7-9/2015 – video ve ZJ – článek o pomoci v sociálních službách

YouTube Preview Image

Rádi bychom se pravidelně věnovali v Gongu situacím, které se Vám v životě mohou stát, a to z pohledu sociálního pracovníka. Jsou různé sociální služby, která mají svá pravidla a můžou nám pomoci v nouzi. Pojďme si pomocí příběhu říct, kde hledat pomoc.

Paní Marie, je v pokročilém věku, brzo oslaví 90 let. Je stále duševně čilá, má ráda setkávání s lidmi, miluje své pohodlí, kamarády a kočky. Moc ráda vzpomíná na své krásné dětství. Vyučila se švadlenou a během profesního života vystřídala různá zaměstnání. Příbuzné už nemá. Bratr zemřel před časem a děti bohužel neměla. Před půl rokem jí zemřel i manžel a všechno se změnilo. Zůstala sama na všechno a síly v tomto požehnaném věku pomalu ubývají. Kamarádka jí poradila, aby se obrátila na službu, které se říká pečovatelská služba. Proč? Vozí obědy seniorům až domů, pomáhá jim s nákupy, uklidit, dokonce i umýt nádobí, ale i vykoupat se či osprchovat. Paní Marii se nápad líbil. S kamarádkou zašla na místní úřad. Pracovnice úřadu sice neuměla český znakový jazyk, ale povedlo se jim domluvit se. Paní Marie dostala kontakt na Pečovatelskou službu a šla tam už s tlumočníkem, kterého si objednala v CZTN. Zde jí bylo vysvětleno s čím vším jí mohou zdejší zaměstnanci pomoci a jaké další služby jsou v okolí.

Jak to vypadá u paní Marie dnes? Pravidelně jí vozí pečovatelská služba obědy, někdy jí dokonce vystačí oběd i na večeři. Také k ní chodí pravidelně pečovatelky, střídají se. Jednou za 14 dní uklidí paní Marii celý byt. V nedávné době paní Marii jedna z pečovatelek doprovodila k lékaři. Pořídily spolu i těžký nákup. Ostatní činnosti zatím paní Marie zvládá dobře a sama. Má s pečovatelkami domluvu, pokud bude potřeba, pomohou jí i s denní hygienou nebo s ohřátím jídla. Paní Marii moc baví, jak pečovatelky postupně učí základní znaky, protože se nikdy nesetkaly s neslyšícím člověkem. Paní Marie věří, že další neslyšící se už budou mít lépe, protože se pečovatelky třeba naučí i plynule mluvit ve znakovém jazyce. Paní Marie říká: „Ptáte se mě, co tato služba stojí? To je individuální. Každý platí za to, jaké služby využívá. Požádala jsem o Příspěvek na péči, z něhož platím služby, které využívám. Obědy si platím ze svého. Nemusím vařit. Vždy se dopředu s pečovatelkami domluvím, co bude všechno stát, abych věděla, zda na to mám.“ Příběh je inspirován materiály CpKP střední Čechy.

Určitě i tam, kde bydlíte, je pečovatelská služba nebo dům s pečovatelskou službou nebo nabídka osobní asistence. Jedná se o služby, které všem starším lidem (seniorům) nebo lidem se zdravotním postižením mohou pomoci žít v klidu doma, kdy síly nebo zdravotní postižení nedovolují být člověku samostatným. Zastavte se na vašem úřadě a zeptejte se, kdo podobnou službu poskytuje. Zeptejte se i svých známých, zastavte se v nejbližším větším městě nebo se pokuste hledat pomoc a informace na internetu. Život stojí za to, abychom ho prožili tam, kde se cítíme být doma, kde máme kamarády a známé.

Autor: Martina Macurová, sociální pracovnice

Komentujte