S čím mi mohou pomoci sociální služby – příběh 4.

Autor: , vydáno 10/06/16 v 10:00

S čím mi mohou pomoci sociální služby – příběh 4.

(příběh čtvrtý) časopis Gong 4-6/2016 – video ve ZJ – článek o pomoci v sociálních službách

YouTube Preview Image

Přicházím s novým článkem a znovu je pro mne velmi těžké vybrat ze situací, které se nám v životě mohou přihodit, jen jednu jedinou. Minule jste se seznámili s tím, jak pomohla sociální služba v čase, kdy člověk stárne nebo potřebuje pomoc. Pozornost jsem věnovala i lidem, kteří se potkají s různými návykovými látkami. V minulém čísle jsme se spolu podívali na obecní úřad. Dnes se zastavím u problému, kam se obrátit, když ztratíme bydlení.

PŘÍBĚH ČTVRTÝ

Každý z nás si myslí, že nemůže o bydlení přijít, že jemu se nic podobného nestane. Bohužel, nikdo z nás neví, kdy se do podobné situace dostane. Slyšela jsem tento příběh:
„Honzu jsem potkala, už když mi bylo 29let, do té doby jsem žila sama. Můj život nebyl zrovna procházka růžovou zahradou. Měla jsem i dluhy, ale ne takové, abych je nesplatila. S Honzou jsme si našli bydlení v menším bytě. Jeden pokoj obýval náš domácí, druhý my. Bydlení nebylo podle našich představ, ale chtěli jsme ušetřit a splatit dluhy. Honza měl brigády a sezónní práce, já uklízela v jedné firmě. Oba jsme měli velkou radost, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Neradoval se majitel bytu. Od narození dcerky se mu stále něco nelíbilo. Jednou jsme spotřebovali moc vody, pak jsme hodně protopili, větrali jsme příliš, svítili jsme v noci. Nedalo se tam žít. Jednou večer jsme zjistili, že oba sedíme v kulichu s tlustým svetrem a malá byla zabalená do dvou dek. Takhle už to dál nešlo.
Nakonec jsme měli štěstí v neštěstí. Sociální pracovnice, která nás měla na starosti, nám poradila, ať zajdeme do Azylového domu, který byl ve vedlejším městě. Na výběr jsme stejně neměli, a když nám v Azylovém domě řekli, že mají jeden byt volný a že se do něj na půl roku můžeme nastěhovat, spadl mi kámen se srdce. Dost času na to zařídit vše potřebné, přečkat zimu a na jaře snad najdeme i nové bydlení. V Azylovém domě nám bylo dobře. Zdejší lidé nám pomohli s hledáním nového bydlení, stabilní práce a pomohli i dořešit zbytek dluhů.
Dnes bydlíme v malém pronajatém bytě, Honza pracuje a já jsem s dcerkou doma. Posledně jsem se zastavila v Azylovém domě pochlubit se, jak se nám daří.“

Zdroj: CpKP střední Čechy

Co je to azylový dům?

Je to sociální služba, která poskytuje ubytování na přechodnou dobu, to je třeba na půl roku/rok těm, kteří nemají možnost jiného bydlení. Lidé, kteří v tomto domě pracují, vám pomohou s vaší situací. Poradí a naučí vás, co je potřeba udělat pro zvládnutí vlastního bydlení a pro návrat do běžného života. Tato služba není zadarmo. Cena služby odpovídá možnostem každého, kdo se ocitne v těžké situaci. Tyto služby se nezaměřují pouze na neslyšící, proto je potřeba domluvit přítomnost tlumočníka. Věřím, že tuto službu nebudete potřebovat. Je však dobré o ní vědět. A vy si vzpomenete na náš příběh a budete vědět, kam se obrátit o pomoc a co všechno může nabídnout Azylový dům.

Zažili jste i vy podobný příběh? Pomohl vám také někdo? Napište mi nebo natočte video s vaším příběhem a pošlete ho do redakce Gongu, budeme se jím inspirovat pro další příběhy.

Autor: Martina Macurová, sociální pracovnice

Zdroj: článek Poradenství str. 42, GONG 4-6/2016

Komentujte