Pozvánka na premiéru filmu Mluvící uši

Autor: , vydáno 15/01/16 v 21:36

Pozvánka na premiéru filmu Mluvící uši

Srdečně Vás zveme na slavnostní premiéru dokumentárního filmu „Mluvící uši“ – námět, scénář, režie: Zuzana Dubová.
Premiéra se koná v sobotu 30. ledna 2016, v 16 hodin v kině ART, v Brně, Cihlářská 19.
Vstup volný, přijďte i s rodinou a přáteli! Na setkání se těší Helena Burianová a Jan Vašák za produkci filmu, Labyrint, z. s.

Film vypráví tři příběhy sluchově postižených teenagerů, Zbyňka a Jakuba (nedoslýchavých) a Lenky (neslyšící). Otevírá se nám intimní svět mladých lidí, jejich životů a vnímání světa. Nemají to lehké: potýkají se s rozchody rodičů, domácím násilím nebo přiznáním své sexuální orientace. Neočekávejte dojemné nebo temné vyznění filmu, naopak. Hlavní postavy čelí výzvám se silou jim vlastní, tj. s humorem nebo ironií, způsoby, jak se s věcmi vyrovnávat. Zbyněk odmala vyrůstá s Trecher-Colinsův syndromem, který mu způsobil vadu sluchu, a navzdory rozpadu rodiny si doslova vytancovává štěstí. Tanec je jeho záchrana. Jakub chodí s klukem na vozíčku a přiznává se bez ostychu, že je gay. Máma to sama nepoznala. Zažil v rodině domácí násilí a otevřeně o něm vypráví. Lenka žije na internátě ve ValMezu, chodí s klukem a plánuje s ním budoucnost. Lenčina matka zažila také domácí násilí a se svým otcem se Lenka viděla poprvé v životě.

Natáčení mělo tu výhodu, že jsem se dlouhodobě s teenagery znala z předchozích let, a tak jsme si důvěřovali. Zbyňka jsem snímala v krátkém dokumentu „Můj život“ v produkci Labyritnu Brno, Jakub chodil do našeho školního kroužku LIV a se svou orientací se nám svěřil dříve, než vše řekl své matce. Projekt LIV, prevence domácího násilí u sluchově postižené mládeže, podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Autorka: Zuzana Dubová, režisérka

Pozvánka ke stažení

Pozvánka na premiéru Mluvící uši

Komentujte