Pozvánka na film Král z ostrova Bastøy

Autor: , vydáno 11/04/12 v 15:11

Pozvánka na film Král z ostrova Bastøy

V rámci Dnů evropského filmu bude promítán i film Král z ostrova Bastøy s barevnými titulky pro neslyšící. Film bude k vidění v Praze (17. 4. 20:30 Světozor – velký sál), Uherském Hradišti (Kino Hvězda 27. 4. 20:00) a Jablonci nad Nisou (Kino Junior 29.4. 20:00). Barevné titulky vám přináší Severský filmový klub.


Snímek Král z ostrova Bastøy odkrývá temnou kapitolu norských dějin, kdy se násilí a zneužívání moci stalo součástí života mladých chlapců. Benjamin Hestad exceluje v roli Erlinga a ze Stellana Skarsgarda a Kristoffera Jonera, ředitele a učitele v té nechvalně proslulé instituci, až běhá mráz po zádech. Rozpočet 54 milionů norských korun se odráží v impozantní scénografii a kostýmech, které opravdu přenesou diváky zpět na Bastøy v roce 1915.

O polepšovně Bastøy
Bastøy reformní škola vznikla, aby v ní bylo vykonáváno „Právo na léčbu zanedbaných dětí“ (zákon z roku 1896). Stát koupil ostrov v roce 1898 a první chlapec přišel v roce 1900. Během studijních cest do Evropy byly shromážděny poznatky a zkušenosti z podobných institucí.
Na základě toho byl vybudován nápravný ústav na ostrově Bastøy. Disciplínou a vzděláváním mělo být dosaženo lepších výsledků než tělesnými tresty. Vláda viděla jako nutné převychovat mladistvé delikventy, kteří se ocitli na šikmé ploše. Domácí škola měla fungovat jako uzavřená společnost chlapců z celé země, kteří tam měli být převychováni na „slušné občany“. Polepšovna na ostrově Bastøy proslula svým brutálním zacházením s chlapci a v roce 1953 byla uzavřena.

Barevné titulky vám přináší Severský filmový klub (www.sfklub.cz).

Tamara Kováčová, Severský filmový klub

Komentujte