Pohádka Vánoční království

Autor: , vydáno 08/12/15 v 1:03

Pohádka Vánoční království

Česká televize uvedla 23. prosince 2015 na ČT 2 v pořadu TKN historicky první pohádku pro sluchově postižené děti i jejich rodiče, kterou hrají neslyšící herci ve znakovém jazyce.

Je to pohádka o princezně, která chtěla slavit Vánoce každý měsíc, o její nápravě i o Vánoční hvězdě, která plní přání dobrým lidem o Štědrém dnu. Položila jsem jedinou otázku Saše Vebrové, autorce scénáře a duchovní matce pohádky:

Proč jste se rozhodli natočit pohádku pro neslyšící?

„Komunita neslyšících má v České televizi už řadu let výraznou podporu díky tlumočeným pořadům a skrytým titulkům. V loňském roce oslavil magazín Televizní klub neslyšících své 35. výročí. Spolu s režisérkou Alenou Derzsiovou jsme se rozhodly, že poslední letošní díl TKN, který vysílá Česká televize 23. prosince, věnujeme neslyšícím dětem i jejich rodičům jako vánoční dárek! První pohádka, kterou hrají neslyšící herci ve znakovém jazyce, je srozumitelná nejen sluchově postiženým, ale díky dabingu a titulkům osloví všechny děti. Především ukázala, že i sluchově handicapovaní lidé mají smysl pro humor, dovedou skvěle hrát a potěšit každého, kdo má rád veselé příběhy a pohádkovou atmosféru. Ukázala, že svět neslyšících a slyšících má k sobě blíž, než si mnozí z nás myslí.“

Pohádku psala autorka neslyšícím hercům tzv. „na tělo“, protože je dobře zná. Přesto jejich herecké výkony a profesionalita, s jakou přistupovali k natáčení, předčila její očekávání.

A na koho se můžete těšit? Na Antonína Zralého v roli krále, Zlatu Kurcovou ve dvojroli královny a Vánoční hvězdy, princeznu Markétu Maradovou, komorníka v podání Standy Kleisnera, nadšeni budete chalupníkem Josefem v podání Tomáše Zbavitele a jeho synkem Josífkem, kterého hraje Dalibor Ťulák. Role vypravěče se ujal Josef Brožík.

Pohádka potěší všechny diváky, ale především neslyšící děti, pro které byla natočena. Lze ji zhlédnout na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096066178-televizni-klub-neslysicich .

Hana Marie Kunešová, foto:  Josef Nekvasil

Ilustrační fotografie k pohádce

ilustrační fotografie k pohádce

Komentujte