Mým snem je pilotovat vrtulník

Autor: , vydáno 02/09/12 v 14:00

Mým snem je pilotovat vrtulník

Martin Látal je dvacetiletý lyžař a motorkář. Přestože od narození neslyší, je také členem Sboru dobrovolných hasičů. Narodil se a bydlí v Prostějově a studuje ve Valašském Meziříčí elektronické počítačové systémy. Povídali jsme si o jeho koníčcích.

http://www.gong.cz/wp-content/uploads/videos/pilot_vrtulnik.flv

Martine, jaký je tvůj nejoblíbenější koníček?

Můj nejoblíbenější koníček je motorka, zajímám se také o vrtulníky, sbírám jejich modely. Odmalička jsem členem Sboru dobrovolných hasičů. S kamarády se účastním soutěži v požárním sportu. Jinak mám ze všech sportů nejraději lyžování a v létě jezdím na kole.

Dozvěděla jsem se, že závodně lyžuješ. Odkdy?

Poprvé jsem lyžoval na základní škole na škole v přírodě v Karlově pod Pradědem.Tam jsm se naučil jezdit na vleku a sjet z kopce. Potom jsem jel s paní Panskou z Fakulty tělesné kultury na soustředění malých lyžařů. Studenti z ATV mě naučili základní techniku.

Vstoupil jsem do klubu SK SKIVELO Olomouc. Pod vedením Oty Panského jsme trénovali a jezdili na závody.To bylo asi před 10 lety. Později nás trénoval Petr Bergmann, začali jsme jezdit na evropské závody neslyšících. V roce 2007 jsme poprvé trénovali na ledovci Kaprun v Rakousku. V současné době nás trénuje pán Jaroslav Grygar.

Vypomaháš u hasičů. Jak je to možné, když neslyšíš?

Jsem členem dobrovolných hasičů v Kostelci na Hané. Chodím s tátou do zbrojnice, pomáhám s údržbou hasičské techniky. To jsou třeba hadice, elektrocentrály, čerpadla, motorové pily. Kontroluji dýchací techniku (tlak v lahvích), auta.K hasičům chodím už od malička, jsou na mě zvyklí, vědí, že neslyším a snaží se mi pomáhat. Nejezdím k velkým zásahům, nejsem členem výjezdové jednotky, tam jsou přísná pravidla, lékařské prohlídky. Byl jsem jen u pár menších zásahů: dopravní nehoda, likvidace lesního požáru, technická pomoc při kácení stromu. V roce 2009 jsem jel se skupinou hasičů z našeho okrsku na pomoc obcím na Jesenicku zasaženým povodní. Chtěl bych si udělat řidičský průkaz na nákladní auta, jezdit hasičským autem a být členem výjezdové jednotky… Ale to nebude lehké, pokud se mi to vůbec podaří.

Jaké jsou tvoje další plány do budoucna?

Rád bych odmaturoval a pak se dostal na vysokou školu, kde se chci věnovat oboru blízkému požární ochraně – ochraně obyvatelstva. Má v sobě zahrnuty všechny složky integrovaného záchranného systému, což jsou hasiči, policie, záchranná služba. Chtěl bych ještě zlepšit výsledky v lyžování. A mým největším snem je pilotovat vrtulník.

Ať se ti přání splní!

Gabriela Pecová, foto: archiv Martina Látala


Komentujte