Moje role v muzikálu Trik Trejsy

Autor: , vydáno 12/12/11 v 7:30

Moje role v muzikálu Trik Trejsy

Komiksové příběhy o detektivovi Dicku Tracym se staly inspirací pro vytvoření úspěšné muzikálové krimishow Trik Trejsy, kterou bratislavské divadlo Ludus uvedlo v premiéře 28. října loňského roku. Detektiv Trik Trejsy vyšetřuje vraždu v prestižním klubu Hernando. Děj představení se odehrává ve 30. letech minulého století a žánrově různorodé skladby charakterizují vývojové proudy hudby za posledních sto let.

http://www.gong.cz/wp-content/uploads/videos/trik_trejsy.flv

Hravá forma interaktivního zapojení diváků do děje je nutí přemýšlet nad závěrem a dává jim možnost, aby sami identifikovali vraha jedné z postav. Zajímavé pro ně je také moje herecké obsazení do hlavní němé role detektíva – jsem totiž neslyšící. Můj vnitřní monolog, namluvený jiným hercem, však zní ze zvukového záznamu a režisér jím odděluje jednotlivé taneční a pěvecké výstupy.

Do rolí jednotlivých postav obsadil režisér Václav Púčik známe slovenské herce, k jakým patří Zuzana Šebová (členka Divadla Jána Palárika v Trnavě, účinkovala v zábavných estrádach pro TV JOJ a STV1), Mirka Partlová (muzikálová herečka na bratislavské Nové scéně, populární Angie v seriálu Panelák v TV JOJ), Dominika Stará (finalistka pěvecké soutěže Česko-Slovenská Superstar), Ján Slezák a Viliam Csontos (absolventi oboru muzikálové herectvi na JAMU v Brně), v současnosti účinkující v bratislavských divadlech, Bibiana Ondrejková (bývalá herečka Nové scény a dnes populární moderátorka pořadů Família, Piknik a Ženský magazín na STV1 a STV2) a Ingrid Konrad (muzikálová herečka). Dále v muzikálu účinkují studenti bratislavské konzervatoře.

Na spolupráci se slyšícími jsem se těšil, neboť před rokem jsem jako komperzista účinkoval v roli hasiče v opeře Prodaná nevěsta ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Nyní jsem nadšený – kolektiv je výborný, vlastně jsem se dostal mezi profesionální herce. Mohu říci, že spolupráce s nimi je na skvělé úrovni a že nemají problémy se mnou komunikovat.

A jak jsem se vlastně k této spolupráci dostal? Původně jsem režisérovi Vaškovi Púčikovi měl jen zprostředkovat kontakt na neslyšícího tanečníka, ale situace se nečekaně změnila, protože režisér mě přišel navštívit do speciální školy, kde pracuji. Rozhodl se, že roli Trika budu hrát já. Skoro jsem se toho polekal, protože vlastně nejsem tanečník. Ale od té doby jsem absolvoval mnoho zkoušek a trénink v Tanečním divadle Bralen a u režiséra Púčika. Na začátku jsem si nebyl jistý, jestli zvládnu taneční prvky a jestli budu schopen orientovat se podle hudby a hlasu z reproduktoru. Velice mi pomohl a inspiroval mě můj alternant Števo Martinovič.

Mohu říci, že jsem do té doby nikdy pořádně na jevišti hudbu neslyšel (jen vibrace jsem vnímal) a nepoužíval jsem tam sluchadlo. Teď jsem byl nucen se přizpůsobit a začít hudbu nějak vnímat a akceptovat ji, sem tam jí i trochu porozumět. Občas mám i teď strach, abych se správně trefil do hlasu z reproduktoru, do monologů a dialogů. Nejtěžší jsou ty situace, kdy se nemám čeho chytit, a jsem zcela odkázaný na poslech hlasu. Naštěstí jsme tyto scény před premiérou velmi často opakovali, a musím říci, že jsem to zvládl. Vlastně jsem se díky nim naučil poslouchat hudbu a být odkázán na hlas z reproduktoru. Také jsem se naučil pár tanečních prvků a naučil jsem se být sám sebou.

Premiéra tohoto muzikálu se uskutečnila téměř před rokem. Postavu detektiva Trika Trejsyho jsem si hned oblíbil, neboť přede mnou otevřela nové obzory. Mám z toho radost. Obsadit neslyšícího herce do hlavní role detektiva a nechat ho hrát společně s populárními slyšícími herci, aby se jim stal rovnocenným, to byl přímo geniální nápad Václava Púčika. Myslím, že diváci byli tímto muzikálem nadšení. Reakci všech nemohu získat, ale zatím vím jen o těch pozitivních. Příležitost, kterou jsem v muzikálu Trik Trejsy dostal, mě posouvá dál. To, co se mi přihodilo, je neskutečné, a já děkuji osudu a všem kolem mne. V současnosti režisér Púčik chystá nový scénář a my přesně nevíme, zda bude představení Trik Trejsy pokračovat. Je to otázka peněz. Režisér mi však prozradil, že mám nějakou roli v jeho novém představení.

Od září začínáme s profesionálním divadelním souborem neslyšících Tiché iskry pracovat na parodii na motivy divadelní hry Williama Shakespeara Romeo a Julie s poslovenštěným názvem Romeo a Zuzana… Premiéra se bude konat 26. ledna 2012 v bratislavském Štúdiu 12 (www.ticheiskry.sk). Čtenáře Gongu srdečně zveme!

Jozef Rigo, foto: Robert Rybárský

Komentujte