Koho čert neunese

Autor: , vydáno 05/12/11 v 15:55

Koho čert neunese

Maminka říká, že kdo má čisté svědomí, ten se čerta bát nemusí. Je to pravda. Jednou jsem to viděl i v pohádce v televizi. A pak taky doma, když u nás bydlel ještě strejda Jára. Říkal mně a Báře, ať se nebojíme, protože toho, kdo byl hodný, čert na zádech neunese. Já mu věřil. V té pohádce to bylo taky tak.

http://www.gong.cz/wp-content/uploads/videos/cert.flv

Jenomže jsem nevěděl jistě, jestli jsem byl hodný. Maminka to kolikrát vidí úplně jinak než já. Jak se blížil večer, tak jsem si připadal čím dál míň hodný a víc a víc jsem se bál. Bára asi taky, protože měla v obličeji barvu jako když jednou snědla zelený šunkový salám. A když pak vletěl do kuchyně čert, začali jsme s Bárou vřískat jeden víc než druhý.

Strejda Jára se na to nemohl dívat. Zakřičel, ať nekřičíme, že jsme byli hodní, a aby nám dokázal, že hodného člověka čert neunese, skočil mu na záda. V čertovi zapraskalo, padl na kolena, vykulil oči a rohy se mu posunuly navrch hlavy. Náš strejda je veliký a čert byl spíš huňatý než velký. I přes strejdův smích bylo slyšet, jak čert kňourá.

Svatý Mikuláš to taky slyšel. Začal do strýčka bušit krásnou berlí, až z ní lítaly kousky stříbra. Strýček slezl z čerta, ale ten se už narovnal a sténal čertovskou řečí, takže i Bára zapomněla brečet. Strejda mě cvrnknul do ubrečeného nosu a řekl: „Tak viděls to? Když máš čisté svědomí, tak tě čert neunese. Ale musíš pořádně jíst!“

Svatý Mikuláš se na něj zamračil a řekl mu: „Máš rozum? Stokilovej kolohnát a hupsne mu na záda?! Vždyť jsi mi ho polámal. Zasloužil bys vážně do pekla!“ Nato čert ještě víc vypoulil oči a zasténal lidským hlasem: „Nééé!“ Protože poznal, že našeho statečného a spravedlivého strýčka neunese.

Skončilo to tak, že nakonec toho polámaného čerta odnesl na zádech Mikuláš, a já jsem slyšel, jak říká tatínkovi, který za nimi nesl berlu a vidle: „Tak sem k vám už víckrát nejdeme.“ Od té doby vím, že spravedlivého člověka čert neunese. A taky vím, že svatý Mikuláš má čerta rád, takže čert nemůže být takový zloun, jak vypadá. A taky vím, že i Mikuláš někdy nesplní, co slíbil, protože příští rok k nám přišel znovu. Ale mě1 jiného, většího čerta.

Jenže tu hlavní věc pořád ještě nevím jestli jsem byl hodný, nebo jestli jsem zlobil o trochu víc, než se smí…

Komentujte