Fontánka na dobrou noc

Autor: , vydáno 12/05/11 v 8:07

Fontánka na dobrou noc

Inženýr Jiří Vlasák je původní profesí strojař. Asi pět let ho trápí tinnitus. Vyzkoušel již různé metody léčby, včetně infuzí, reflexních masáží, masáží krku, pobýval v pražské nemocnici na Vinohradech, užívá Betaserc i Tanakan.

Jistě podobné kolečko znáte i vy, kteří se s ušním šelestem potýkáte. Pan Vlasák si občas říkal, že některá z metod zabírá, ale ve finále se mu tinnitus vždy vrátil zpět.  Mírnou úlevu mu přinesla relaxační cvičení a především jóga. Usínání však bylo stále špatné a pohyb ve městě mu rovněž občas působil potíže, s ohledem na náhlé nepříjemné zvuky, jimž se kupříkladu v dopravních prostředcích člověk nevyhne. Proto vzal věci do svých rukou. Sestavil si doma v ložnici fontánku se zurčící vodou, která mu pomáhá usínat a sestrojil si vlastní obdobu maskeru. Protože udělal dobrou zkušenost s jógou, je schopen a ochoten vést zdarma pravidelná relaxační cvičení pro lidi se stejným problémem. Zajistil již pro podobná setkání místnost. Sešli jsme se, abychom si o jeho nápadech popovídali.

Pane Vlasáku, na fotografii vidím vaši vlastnoručně vyrobenou pomůcku pro usínání – fontánku s bublající vodou. Jak vás to vůbec napadlo?

Chtěl jsem si vytvořit zvukové prostředí, které by mi mohlo být příjemné. Při hudbě se mi usínalo špatně. Víte, klasická hudba, kterou mám jinak rád, má podstatně širší rozsah oproti třeba rokenrolu, i když to na první pohled působí opačně. V klasice je velká škála výrazových prostředků, od velmi jemných nuancí tonů až po ohromně ohlušující expresivní výraz. Tím, jak se hudba mění, ruší v některých okamžicích v usínání. Šumění vody je pro usínání lepší, je monotónní.

Můžete našim čtenářům popsat, jak by si mohli podobnou fontánku sestavit?

Doporučuji relativně širokou nádobu, kam se voda zachytí. Je dobré vybírat velké, spíše ostřejší kameny. Voda tekoucí po hladkých kamenech totiž nevydává zvuk, na ostrých se kapky zvukově projeví. Já jsem si nasbíral ostré kameny, provrtal je vrtákem na beton a vytvořil tak díru pro hadičku spojenou s čerpadlem, umístěným na dně nádoby.

A kde se dá takové čerpadlo koupit?

Běžně například v akvaristice, stačí čerpadlo s nejmenším výkonem, to je dost na to, aby vytlačilo vodu do patřičné výšky, tak cca 50 centimetrů. Nahoře přes otvor dáme ještě přeskládané kamínky, aby se hlavní proud zastavil a odvedl vodu dolů.

To vypadá jednoduše a i celkem bezpečně. Má tento systém nějaké nevýhody oproti komerčním výrobkům?

No, já jsem poměrně líný člověk, takže určitou nevýhodu spatřuji v tom, že se ve fontánce po čase vytvoří shluky bakterií a je potřeba ji rozebrat, vyčistit a znovu sestavit.

Další věc, kterou jste si sestavil, je jakýsi masker. Vypadá to jako mobil se sluchátky. Můžete ho popsat?

Není to přímo masker, je to pomůcka, která by měla napodobovat TRT terapii, která naučí mozek osekat vysoké frekvence tinnitu. Já se tak mohu snažit soustředit na střední tóny a nevnímat ty vysoké.

A vám vysoké frekvence vadí?

Ano, já mám tinnitus vysoké frekvence a když tytéž zvuky slyším, rezonuje mi to a je mi to nepříjemné. Třeba metro C při dojezdu do stanice vydává vysoký zvuk, který je pro mě téměř nesnesitelný. Moje rodina mi nakoupila spoustu CD se všemi možnými zvuky přírody a nic z toho mi pro účely terapie nevyhovovalo, byl tam třeba zpěv ptáků a podobně. Nakonec jsem na internetu našel zvuk řeky a potůčku a to jsem si nahrál do mobilu. Mám to i na CD a pouštím si to do sluchátek nebo u postele a u toho dennodenně spím. Z hlediska zvukařského je to nahrávka velmi nekvalitní, jsou tam šumy, ale jsou příjemné. Sehnal jsem si i tzv. „růžový šum“. Je to zvuk, který ve své definici obsahuje všechny frekvence, ale je filtrován tak, že jsou amplitudově zvýrazněny nízké frekvence. Ono je to kupodivu velmi blízké nahrávce mého potůčku. Uklidňuje mě to a přináší mi to úlevu, ačkoli z hlediska léčby tinnitu mi to příliš nepomáhá. Metoda TRT údajně takto pracuje s růžovým šumem.

A proč jste nevyzkoušel přímo TRT terapii?

Víte, já jsem jako každý muž ješitný a je mi milejší chodit s mobilem a sluchátky než se sluchadlem.

Věnujete se také józe, že? Pomáhá vám?

Jóga je prospěšná věc. V určitých okamžicích během ní cítím mírnou úlevu, v době relaxace, a také snížení stresu.

Hrajete také volejbal. Nezhoršuje váš tinnitus? Je to přece zátěž na krční páteř…

Asi to není nejlepší sport při tinnitu, ale já ho hraji již dlouho, tato aktivita je u mě vázána na určité lidi, takže ji nechci vypustit. Také se nechci vzdát lyžování, přestože mi zvuk větru do uší vadí. Ale zkouším špunty do uší, přichycené ke sluchátkům, ty pak napojím na mobil s nahrávkou potůčku.

Pane Vlasáku, na jedné schůzi šelestářů jste přišel s návrhem na společné volnočasové aktivity, třeba formou pravidelného cvičení, procházek do přírody a podobně. Proč?

Já už jsem nyní s tinnitem smířen, ale občas, když dojde k nějakému excesu, mě to může i dnes rozhodit. Chtěl bych dát proto dohromady partu lidí, kteří jsou ochotni se sejít a sestavit nějaká cvičení a vytvoří atmosféru a prostředí, kde jim bude fajn. Až do konce června máme zajištěn prostor v základní škole Emy Destinové v Dejvicích. Kdyby měl někdo ze čtenářů Gongu zájem, ať mne kontaktuje na e-mailu: bjv@bon.cz nebo na mobil: 607 802 304.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se myšlenka společných cvičení ujme.

 

Jedna odpověď na “Fontánka na dobrou noc”

  1. Peter Studeník

    Bře 15th, 2017

    Dobrý den,
    taky jsem trpěl tinnitem a sám si prošel touto cestou plnou beznaděje a zoufalství. Nakonec jsem cestu k úplnému vyléčení našel a o mém vyléčení jsem napsal knihu. Taky jse připravil webové stránky, kde shrnuji základní doporučení, kontakt na lékaře placené pojišťovnou a pod. Více na http://www.beztinnitu.cz

Komentujte