Elizabeth Taylorová: sběratelka šperků

Autor: , vydáno 12/12/10 v 6:00

Elizabeth Taylorová: sběratelka šperků

Někdo sbírá známky, plyšová zvířátka nebo pohledy. Kdo na to má, sbírá diamanty, drahá auta nebo vily. Elizabeth Taylorová, jedna z nejslavnějších a podle mnoha lidí taky nejkrásnějších hereček, byla známá svou láskou ke špercím.

Elizabeth Talorová šperky milovala. Do své srmti (23. března 2011) ve svých 79 letech dokázala shromáždit obrovskou sbírku mnoha set velmi cenných kousků. Elizabeth Taylorová byla zvláště pyšná na některé šperky: vlastnila například historicky cenný náhrdelník Taj Mahal.

Perská legenda uvádí, že tento náhrdelník daroval své manželce vládce Indie Jahangira. Mělo to být na počátku sedmnáctého století. Skvostný šperk jí daroval Richard Burton, se kterým si zahrála ve velkolepém dvoudílném filmu Kleopatra z roku 1963. Ten se později rozvedl – stejně jako Elizabeth – a v roce 1964 si jí vzal. Náhrdelník Taj Mahal jí pořídil při přestupu mezi letadly na letišti v klenotnictví Cartier.

Elizabeth přitom o historii svých šperků velmi ráda mluvila. Diamantové náušnice pro ní zkrátka nebyly investiční příležitostí, ale „krásnou a citovou záležitostí“. „Drahé dárky neschovávám v trezoru, ale ráda se s nimi pochlubím,“ řekla jednou. „Neveřím přitom, že jsem skutečný vlastních těch šperků. Když dostanu šperk, stávám se jeho ochráncem, musím ho milovat a pečovat o něj. A on mi svou lásku zase předává zpět. Až bude mít mé šperky někdo jiný, doufám, že se k nim bude chovat se stejnou láskou a respektem jako já,“ dodala.

Komentujte