ČUN Liberec v Semilech

Autor: , vydáno 04/06/13 v 16:19

koláž výroba ze skla

Přestože venku už několik dní vytrvale prší, neodradilo nás počasí od toho, abychom se v sobotu, 1. června 2013, vydali na výlet za poznáním do města Semily. Tentokrát jsme se soustředili především na muzeum a trochu té historie. V semilském muzeu právě probíhala výstava s názvem „Půda plná hraček“, kde mohl každý návštěvník, malý i ten věkem už odrostlejší, najít hračku ze své doby, možná i svou nejoblíbenější. Byly zde stavebnice, kostky, hry, panenky, dřevění houpací koně, loutky a mnoho jiného. Pod půdou, v prvním patře, je stálá expozice osobností kraje, v přízemí se nachází výstava skla a také výstava o autobusové dopravě na Semilsku. Ani prostory sklepa nezůstaly uzavřeny, ale hemží se to tam skřítky, ať už loutkami z různých materiálů, nebo jejich obrázky. Vše jsou výtvory dětí z místních i okolních škol.

Po návštěvě Muzea a Podjizerské galerie Semily pokračuje naše výprava k Jíloveckým roubenkám. Zde se dozvídáme něco o výrobě pilníků, tzv. pilníkářské řemeslo a poznáváme kouzlo domkářského života kolem roku 1920, protože sousední obytná roubená světnice je dobově vybavena a uspořádána tak, jak asi toho roku mohla vypadat.

Naše putování pokračuje dál a dostáváme se ke dveřím sklářské dílny Glass – Lucie, kde nás přivítala paní Lenka Vanclová. Po pohodlném usazení v její dílně začíná úchvatná podívaná na šikovné a hbité ruce paní Lenky, když nám předvádí výrobu skleněných postaviček. U kahanu taví skleněné tyče, dokonce i maluje skleněnými nitěmi navrch. Je to obdivuhodné. Poté nás vyzvala, abychom si to pod jejím dohledem sami vyzkoušeli. Ti nejodvážnější z nás se proto chopili díla a vyrobili skleněné bonbony. Z exkurze jsme si odnesli nejen spoustu zajímavých informací o výrobě různých věcí ze skla, o občanském sdružení Zrnko naděje, kam půjde výtěžek z této exkurze, ale také jsme dostali předem připravené překvapení – každý jako suvenýr skleněný přívěšek.

Navzdory nepřízni počasí, které nás provázelo deštěm celý den, jsme si náš výlet užili. Vstřícnost paní ředitelky semilského muzea Jany Hájkové a jejích spolupracovnic, laskavost a obětavost paní Vanclové a spousta informací, zážitků a chvil s přáteli vynahradily nepříjemnost dešťových kapek. Poznali jsme další krásné místo Čech, Semily.

Děkujeme.

ČUN Liberec

Komentujte