Benefiční akce na lodi Odra

Autor: , vydáno 07/07/11 v 11:00

Benefiční akce na lodi Odra

V sobotu 4. června se v Praze konala benefiční akce na lodi Odra, kterou uspořádala Česká unie neslyšících. Loď vyplula v 18.45 hodin z nábřeží u Palackého náměstí a cílem byla přístavní stanice Zbraslav. Plavby se zúčastnilo 48 sluchově postižených dospělých a 18 dětí. Dospělí platili stokorunové vstupné a děti do 18 let měly vstup zdarma. Výtěžek ze vstupného bude věnován na podporu kulturního festivalu Mluvící ruce 2011 a na nájemné České unie neslyšících v prostorách stacionáře v Dlouhé ulici v Praze.

Nápad uspořádat benefiční plavbu přišel až z Německa a pocházel od bývalého sociálního pracovníka ČUN Františka Maxy, který nyní žije v Německu. František je také sluchově postižený. Vystudoval základní školu a gymnázium v Ječné ulici v Praze 2. V Německu má rodinu a pracuje zde v institutu pro neslyšící ve Winnendenu u Stuttgartu. Dělá vychovatele na internátě střední odborné školy pro sluchově postiženou mládež, zároveň se zabývá preventivní činností v oblasti drog. Již třetím rokem provází své kolegy po České republice a letošní plavba lodí byla vlastně jejich zaměstnaneckým výletem, který byl vhodně využit pro charitativní účely. Češi přispěli každý symbolickou částkou 100 korun, jinak plavbu hradila německá strana. Vybralo se 4800 korun.

Na cílové stanici Zbraslav čekali Františkovi kolegové z německého Winnendenu. My jsme měli vystupovat a oni měli nastupovat. Ale k překvapení nás všech se výstup nekonal a loď nás odvezla nazpátek do Prahy!

Plavba lodí byla krásná. Děti si pěkně pohrály či spíše se honily po lodi. A dospělí si „popovídali na mezinárodní úrovni“ s Františkovými kolegy z práce. Mezi žhavými tématy byl především znakový jazyk, jak německý, tak i český. Nechyběly ani další světové jazyky. Diskutovalo se o rozdílech v Německu a v Česku.

Návrat byl před desátou večer. Třešničkou na dortu bylo krásné panorama Pražského hradu v hábitu večerních červánků.

autor: Klára Budilová, foto: autorka

Komentujte